75. rocznica aresztowania i zamordowania bohaterów Armii Krajowej
2019-08-12

W Krakowie, na skwerze przy ul. św. Marka 8, odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterów Armii Krajowej: gen. Stanisława Rostworowskiego oraz Jadwigę i Zygmunta Karłowskich. W wydarzeniu wziął udział wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec. Uroczystość zorganizował Oddział IPN w Krakowie.

Wicewojewoda Zbigniew Starzec przekazał na ręce Róży Karłowskiej – córki zamordowanego przez gestapo małżeństwa – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie to zostało przyznane pośmiertnie Jadwidze i Zygmuntowi Karłowskim przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

11 sierpnia 1944 roku gestapo aresztowało w mieszkaniu przy ul. św. Marka 8 gen. Stanisława Rostworowskiego, inspektora Komendy Głównej AK na Okręg Kraków i Śląsk, który miał koordynować działania związane z akcją „Burza” w Krakowie. Niemcy aresztowali także gospodarzy lokalu – Jadwigę i Zygmunta Karłowskich, właścicieli apteki „Pod Gwiazdą” przy ul. Floriańskiej 15, współtwórców akcji sanitarnej w Okręgu Kraków AK. Ich apteka była centralnym punktem zaopatrzenia sanitarnego Okręgu Krakowskiego AK.

Gen. Rostworowski i Zygmunt Karłowski zginęli jeszcze tego samego dnia w gestapowskiej katowni przy ul. Pomorskiej 2. Jadwiga Karłowska, po wielu przesłuchaniach, została 11 września rozstrzelana w obozie KL Płaszów. Cała trójka, mimo niemieckich tortur, nie wydała nikogo z akowskiej siatki konspiracyjnej w Krakowie.

Źródło informacji: krakow.ipn.gov.pl

Zdjęcia: IPN Kraków

DSC_5769EBw4qmDWwAEv7kxEBw4qlYW4AAwPbMDSC_5817EBw4qlfWsAE8F6cEBw4qlQWkAAz3bn
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj