Dzień Polskiego Państwa Podziemnego – Kraków, 27 września 2019
2019-09-26

Oddział IPN w Krakowie, wojewoda małopolski Piotr Ćwik i Wojewódzka Rada Kombatancka zapraszają na uroczystość w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego, która rozpocznie się 27 września 2019 r. o godz. 10.00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki.

Program 

  • Wciągnięcie flagi państwowej na maszt, hymn narodowy 
  • Wręczenie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości
  • Wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”
  • Wystąpienia organizatorów
  • Apel Pamięci, salwa honorowa
  • Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy

W ceremonii weźmie udział Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. 

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, święto państwowe, obchodzone 27 września (uchwała Sejmu z 11 września 1998 r.). 

27 września 1939 r. w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obydwu okupantom. 

4 grudnia 1939 r. gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej z siedzibą w Paryżu, jako organizację wojskową o charakterze apolitycznym i ogólnonarodowym.

14 lutego 1942 r. gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową. Jednym z głównych zadań dowództwa stało się przyspieszenie akcji scalenia wszystkich grup wojskowych w jedną organizację, podległą Rządowi RP na Uchodźstwie. Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr, a następnie sformowanie jednostek wojskowych w celu jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.


źródło: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/78001,Dzien-Polskiego-Panstwa-Podziemnego-Krakow-27-wrzesnia-2019.html

Dzień_Polskiego_Państwa_Podziemnego
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj