„Szkoła pamięta” – zachęcamy do włączenia się do akcji MEN
2019-10-23

Zachęcamy przedszkola, szkoły i placówki oświatowe do włączenia się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. Kulminację tych aktywności zaplanowano na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada. Aby zgłosić swój udział w akcji, do 24 października br. należy wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej.

- Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.  

Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.   

- Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności - podkreślił szef MEN.  

Działania w ramach akcji „Szkoła pamięta” 

Zachęcamy do podejmowania różnych działań mających na celu upamiętnienie ważnych postaci i wydarzeń. W ramach akcji „Szkoła pamięta” można m.in.: 

• uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności;     

• odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię;

• zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej;

• posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby;

• odwiedzić groby zmarłych nauczycieli z danej placówki;

• wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą;

• zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami;

• zorganizować wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie;

• zorganizować wycieczkę patriotyczną.

  Są to wyłącznie propozycje działań w ramach akcji. Zachęcamy do zamieszczania informacji na swoich stronach internetowych oraz postów z oznaczeniem #SzkołaPamięta w mediach społecznościowych.  

Przedszkola, szkoły i placówki, które zaangażują się w akcję, będą mogły pobrać specjalnie przygotowane logo i dołączyć do społeczności pielęgnujących pamięć o naszej historii.  

 

W jaki sposób zgłosić wziąć udział w akcji?  

Należy wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”). Na zgłoszenia Ministerstwo Edukacji Narodowej czeka do 24 października br. do godziny 15:00.  

List Ministra Edukacji Narodowej Szkoła Pamięta


LOGOszkoła pamięta
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj