Przed meczem Wisła Kraków – Arka Gdynia
2019-11-07

Wczoraj w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Bezpieczeństwa Imprez Masowych. Dotyczyło ono bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas meczu PKO Ekstraklasy pomiędzy Wisłą Kraków i Arką Gdynia, który ma odbyć się 9 listopada 2019 roku.

W spotkaniu uczestniczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik, przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW, Urzędu Miasta Krakowa, Policji, a także klubu Wisła Kraków.  

Mecz Wisła Kraków – Arka Gdynia został zakwalifikowany jako impreza o podwyższonym ryzyku. Policja zdiagnozowała zagrożenia, które są z nim związane. Istnieją poważne obawy, że rzeczywistą intencją kibiców nie jest udział w imprezie sportowej, a zakłócenie porządku publicznego.  

Przed posiedzeniem Zespołu Policja przekazała te informacje i obawy organizatorowi meczu (czyli klubowi Wisła Kraków). Przypomnijmy, że za bezpieczeństwo podczas imprezy masowej odpowiedzialny jest jej organizator, który na każdym etapie może podjąć działania w tym zakresie – także te mające zapobiegać zagrożeniom. 

Klub zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas meczu i zastosuje się do każdej decyzji właściwych instytucji. Jednocześnie nie skorzystał z możliwości zastosowania Uchwały PZPN nr VII/107 z 12 lipca 2019 roku, która daje mu prawo nieprzyjmowania zorganizowanej grupy kibiców drużyny klubu gościa. 

Wobec powyższego oraz biorąc pod uwagę jednoznaczne stanowisko Policji w tej sprawie Wojewoda Małopolski wydał decyzję o zamknięciu sektorów stadionu Wisły Kraków dla kibiców przyjezdnych podczas meczu Wisła Kraków – Arka Gdynia, zaplanowanego na 9 listopada 2019 roku. 

- Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Burdy stadionowe zabijają ducha sportu. To nikomu nie służy i działa też na niekorzyść klubów. Ponadto mecz odbywa się tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości. Powinniśmy je obchodzić godnie. To wyjątkowe święto dla Polaków. Nie możemy dopuścić do tego, aby poprzedzający je czas zdominowały burdy stadionowe – podsumowuje wojewoda małopolski Piotr Ćwik. 


Posiedzenie_WZZK_Mecz Posiedzenie_WZZK_Mecz Posiedzenie_WZZK_Mecz Posiedzenie_WZZK_Mecz Zakazuje_Się_Mecz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj