Niepodległa, która łączy
2019-11-11

Mieszkańcy Małopolski radośnie świętowali 101. rocznicę odrodzenia Rzeczypospolitej po 123 latach zaborów. Na oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie zaprosił wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Jak co roku, miały one uroczysty charakter i przebieg uświęcony krakowską tradycją.

– Można by rzec, że znowu jesteśmy na naszym Szlaku Pamięci. Przypominamy wydarzenia, które przyniosły nam niepodległość. Wspominamy też osoby, które do tego się przyczyniły, a także miejsca, które odwołują się do roku 1918. W Małopolsce takich miejsc jest bardzo wiele. Spoczywa na nas obowiązek pamięci i świadectwa. Jesteśmy tu też po to, aby poczuć wspólnotę. Chcemy sobie przypomnieć o tym, co nas łączy. A łączą nas symbole, które były pielęgnowane przez wieki. Ich opiekunom zawdzięczamy to, że jesteśmy wolnym narodem. Spotykamy się na naszym Szlaku Pamięci o Roku 1918, mając świadomość, że przed nami zadanie wspólnego budowania przyszłości naszej Ojczyzny. Zadajmy sobie pytanie, co każdy z nas może dla niej zrobić – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.


Msza w intencji Ojczyzny i hymn narodowy w samo południe
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Następnie, w katedrze wawelskiej, została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Uczestniczyły w niej m.in.: oficjalne delegacje rządowe (na czele z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem oraz wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem), władze samorządowe, przedstawiciele stowarzyszeń i mieszkańcy Małopolski.

Po mszy świętej okolicznościowy wykład wygłosił ks. prof. dr hab. Jacek Urban – kanonik Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Jego prelekcja stanowiła wprowadzenie do odśpiewania w samo południe hymnu narodowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”.

W radosnym pochodzie na plac Matejki
Po zakończeniu tej części obchodów na wzgórzu wawelskim można było odebrać flagi państwowe. Do mieszkańców Małopolski i przybyłych gości trafiło w sumie prawie tysiąc biało-czerwonych, które udekorowały tradycyjny pochód.

Po zatrzymaniu się na placu im. ojca Adama Studzińskiego i złożeniu kwiatów przy Krzyżu Katyńskim uczestnicy uroczystości, na czele z orkiestrą wojskową, kompaniami honorowymi i pocztami sztandarowymi, w radosnej atmosferze przeszli przez Rynek Główny na plac Matejki. Tam, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbyły się uroczystości z udziałem Wojska Polskiego.

Uhonorowani odznaczeniami państwowymi
Jak co roku, w programie oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości nie zabrakło uhonorowania zasłużonych mieszkańców Małopolski. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wojewoda małopolski Piotr Ćwik w asyście wicepremiera Jarosława Gowina wręczył im odznaczenia państwowe.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowane zostały łącznie 4 osoby, w tym 2 pośmiertnie (m.in. za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich). Kolejne 6 osób, w tym 1 pośmiertnie, zostało odznaczonych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (m.in. za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce).

Nowi obywatele
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik w asyście wicepremiera Jarosława Gowina wręczył również akty nadania obywatelstwa polskiego 11 osobom, pochodzącym m.in. z Białorusi, Syrii, Ukrainy i Włoch.

Osoby te uzyskały obywatelstwo polskie na mocy postanowienia Prezydenta RP oraz decyzji Wojewody Małopolskiego uznającej za obywatela polskiego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Prezydent RP może nadać cudzoziemcowi obywatelstwo polskie na jego wniosek.

Osoby, które otrzymały decyzję Wojewody Małopolskiego uznającą za obywatela polskiego, musiały spełnić przesłanki wskazane w ustawie o obywatelstwie polskim, m.in. przebywać w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały, udokumentować znajomość języka polskiego, być osobą polskiego pochodzenia lub posiadaczem Karty Polaka.

Hołd dla bohaterów narodowych i defilada
Po przemówieniu wojewody Piotra Ćwika oficjalne delegacje złożyły wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oddając hołd bohaterom narodowym.

Krakowskie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości zwieńczyła defilada na ul. Basztowej z udziałem orkiestry wojskowej, służb mundurowych, formacji konnych i pojazdów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Szkoły Aspirantów, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

20191111 Święto Niepodległości 20191111 Święto Niepodległości 20191111 Święto Niepodległości 20191111 Święto Niepodległości 20191111 Święto Niepodległości 20191111 Święto Niepodległości 20191111 Święto Niepodległości 20191111 Święto Niepodległości 20191111 Święto Niepodległości 20191111 Święto Niepodległości 20191111 Święto Niepodległości 20191111 Święto Niepodległości 20191111 Święto Niepodległości 20191111 Święto Niepodległości
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj