Wielkie przenosiny rozpoczęte
2019-11-15

To przełomowy moment. Już w najbliższy poniedziałek rozpoczyna się pierwszy etap przeprowadzki do Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Potrwa trzy dni. W pierwszej kolejności pracę rozpocznie tam dziewięć oddziałów i związane z nimi poradnie. Pozostałe przez cały czas funkcjonują bez zmian w dotychczasowej lokalizacji.

– Tak naprawdę poniedziałkowa przeprowadzka dla pracowników szpitala rozpocznie się już poprzedniego dnia, czyli w niedzielę. Wtedy po raz ostatni zweryfikujemy wszystkie oddziały, które  w pierwszej fazie mają przyjąć Pacjentów. Następnego dnia – już o godzinie 6 rano – rozpocznie dyżur Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii. To zabezpieczenie, bez którego szpital nie może istnieć i bez którego nie moglibyśmy podejmować się przenosin pacjentów – tłumaczy dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski.

W tym czasie, w siedzibie przy ul. Kopernika, przebiegać będzie ostateczna weryfikacja stanu zdrowia pacjentów przygotowywanych do transportu oraz przygotowywanie tzw. „dokumentów transportowych”.

Dla przebywających na oddziałach Pacjentów proces przenosin rozpocznie się około godziny 9, po podaniu porannych leków oraz po śniadaniu. To właśnie o tej godzinie wyruszą pierwsze kolumny samochodów z każdego z przenoszonych w tym dniu oddziałów. Wszyscy Pacjenci przewożeni będą pod opieką personelu medycznego transportem szpitalnym – ambulansami oraz przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych busami. Aby usprawnić przejazd, kolumna samochodów szpitalnych zabezpieczana będzie przez policję. Trasa została wyznaczona tak, by nie kolidować  z codziennym ruchem miejskim.

– Nasze radiowozy będą eskortować ambulanse, busy z pacjentami na sygnałach uprzywilejowania. Naszym priorytetem  jest bezpieczeństwo pacjentów a  jazda na sygnałach nie oznacza ryzykowanych manewrów czy rozwijania dużej prędkości. Tu chodzi po prostu  o płynność przejazdu oraz sprawne i niezakłócone przemieszczenie pacjentów. Na początku i na końcu każdej kolumny transportu medycznego  będzie radiowóz policyjny.  W tym miejscu kieruję  uwagę do postronnych kierowców,
uczestników ruchu. Przepuszczając radiowóz należy zwrócić uwagę czy nie prowadzi kolumny, a pojazdom w składzie kolumny uprzywilejowanej  także należy ustąpić pierwszeństwa, nawet jeśli te pojazdy ze środka kolumny nie jadą na sygnałach. O tym że radiowóz prowadzi uprzywilejowaną kolumnę świadczą włączone w radiowozie czerwone sygnały świetlne - oprócz niebieskich. Przejazdy nie powinny znacząco utrudniać ruchu ani powodować drogowych zatorów. Kolumny będą składać się tylko z kilku pojazdów a transport będzie realizowany poza godzinami szczytu.  Dodaję, że oprócz drogówki w działaniach będą  uczestniczyć  patrole prewencyjne z komisariatu VI  a całość akcji będzie nadzorowana przez  sztab policji komendy miejskiej –
mówi komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta.

Po przyjeździe na miejsce, w Nowej Siedzibie w Krakowie-Prokocimiu, na Pacjentów czekać już będą znane im z dotychczasowej siedziby zespoły medyczne oraz miejsca w dwuosobowych pokojach na nowych oddziałach. Tam też zostanie im podany obiad. Całość logistyczna operacji zakończy się w godzinach popołudniowych.

Druga grupa pacjentów, czyli Ci, którzy w dniu przeprowadzki konkretnego oddziału mają wyznaczony termin hospitalizacji, po godz. 7.30 proszeni są o zgłaszanie się do Izby Przyjęć Planowych już w Nowej Siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Mieści się ona w Budynku H, na poziomie -1 (poziom wejścia do budynku).

Funkcjonujące przy przenoszonych oddziałach poradnie rozpoczną pracę w NSSU w kolejnym dniu po  przeniesieniu oddziału. Transformacji ulegnie sposób rejestrowania wizyt. W nowej siedzibie uruchomiono „Centralną Rejestrację”,  do której zgłaszają się Pacjenci zarówno ze skierowaniami na pierwszą wizytę, jak i mający wyznaczony już terminy kolejnych wizyt.  Centralna Rejestracja mieści się w Budynku C, tuż przy wejściu.

Co bardzo istotne – pacjenci w stanach nagłych, wymagających przyjęcia w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, nadal przyjmowani są wyłącznie w dotychczasowej lokalizacji, przy ul. Kopernika 50.

– Przenosiny Szpitala Uniwersyteckiego to ogromna operacja logistyczna. Dlatego przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały już od dłuższego czasu, także z udziałem Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, który czuwał nad sprawną współpracą w zakresie odbioru inwestycji przez służby zespolone wojewody oraz zabezpieczeniem przewozu pacjentów. Dziękuję wszystkim służbom, które uczestniczyły w tych przygotowaniach i będą zabezpieczać przeprowadzkę. Gratuluję jednocześnie Szpitalowi wypracowania tak dokładnego planu działania i gruntownych analiz, które zostały pod tym kątem przeprowadzone. Deklaruję dalsze pełne wsparcie ze strony podległych mi służb oraz Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Wspólnie dokładamy wszelkich starań, aby przenosiny odbyły się płynnie, a nowa siedziba Szpitala ruszyła jak najszybciej pełną parą – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.


Źródło: Szpital Uniwersytecki w Krakowie

20191115 NSSU 20191115 NSSU 20191115 NSSU 20191115 NSSU 20191115 NSSU 20191115 NSSU przeprowadzka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj