O bieżących wydarzeniach w Małopolsce w TVP3 Kraków
2019-12-03

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem redaktora Mariusza Bartkowicza w programie „Tematy dnia” w TVP3 Kraków. Jednym z tematów, które poruszono, było zamknięcie mostu w Ostrowie.

- Spotkałem się z panem starostą w ostatni piątek. Pan starosta przedstawił bardzo obszerną ekspertyzę, która została wykonana, oceniającą stan techniczny tego mostu, jak również kontrekspertyzę do tej oceny. Kiedy pan starosta otrzymał te dokumenty i skonsultował z powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego, natychmiast podjął decyzję o tym, że most trzeba zamknąć nie tylko dla pojazdów, ale również dla ruchu pieszego. Mieszkańcy stanęli przed trudną sytuacją. Rozeznawałem sprawę w Warszawie o postawieniu mostu tymczasowego. Jest też możliwość montażu mostu wojskowego. Potrzeba wspólnych działań starosty tarnowskiego, wójta gminy Wierzchosławice, marszałka województwa małopolskiego i wojewody małopolskiego. Trwają również rozmowy na poziomie Zarządu Województwa Małopolskiego w sprawie uruchomienia tymczasowego połączenia kolejowego. Działamy i pracujemy wspólnie na rzecz mieszkańców i każdą sposobność, by pomóc mieszkańców, na pewno wykorzystamy – mówił wojewoda Piotr Ćwik.


Rozmawiano także o wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie oddalających dwie skargi Rady Miasta Krakowa na rozstrzygnięcia nadzorcze w sprawie uchwał kierunkowych.

- Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego to sygnał do lepszego stanowienia prawa. Wystarczy podejmować rezolucje czy też apele kierowane do prezydenta Krakowa. Wystarczy stosować mniej kategoryczne formy uchwał kierunkowych. Stwierdzenia padające w treści uchwał nie pozwalają patrzeć na nie jako na uchwały, które są podejmowane zgodnie z prawem. To był najczęściej podnoszony argument przy uchylaniu kolejnych uchwał. Rada Miasta Krakowa ma możliwość zaskarżenia tej decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego bądź refleksji nad treścią podejmowanych uchwał, rezolucji i apeli kierowanych do prezydenta miasta Krakowa – wyjaśnił Piotr Ćwik.

Wśród pozostałych zagadnień poruszonych w programie znalazło się przygotowanie służb do okresu zimowego. Wojewoda zachęcał do montażu czujek dymu i czadu.

- To zagrożenie jest ciągle realne i ciągle o nim przypominamy. Wszystko po to, by zapobiegać ludzkim tragediom. Zachęcamy do instalowania czujników wykrywających dym i bardzo niebezpieczny gaz, jakim jest tlenek węgla. To część działań profilaktycznych realizowanych przez wszystkie służby – mówił wojewoda małopolski.

Zapraszamy do obejrzenia całego programu: www.krakow.tvp.pl

wojewoda TVP3 tematy dnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj