Wojewoda małopolski Piotr Ćwik gościem Radia Kraków
2019-12-05

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem porannej rozmowy w Radiu Kraków. Wśród poruszonych tematów były m.in.: tymczasowe wstrzymanie pracy wielkiego pieca w krakowskiej hucie, zamknięcie mostu w Ostrowie koło Tarnowa, budowa kolejnego odcinka obwodnicy Skawiny. Rozmawiano też o uchwałach kierunkowych Rady Miasta Krakowa w kontekście ostatnich wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

- Jesteśmy w kontakcie z premierem Sasinem. Było spotkanie w piątek z panem starostą. On pokazał ekspertyzę, kontrekspertyzę. Stan tego mostu jest taki, że to nawet nie może być przeprawa piesza. Most został zamknięty. Zarząd powiatu szuka rozwiązań. Budowa nowej przeprawy, remont mostu to kwestia do 3 lat. Dlatego rozeznałem sprawę przed rozmową ze starostą i powiedziałem o wniosku do premiera Sasina. Można pozyskać przeprawę tymczasową. Na poniedziałek planowana jest wizyta Agencji Rezerw Materiałowych na terenie powiatu tarnowskiego. Oni ocenią możliwości techniczne zainstalowania przeprawy tymczasowej. Musi być dokumentacja, przyczółki. Jeśli się uda, to kwestia kilkunastu, kilkudziesięciu dni, kiedy taka przeprawa by zadziałała. Starostwo mówiło o przeprawie pieszej. Może się uda to nawet zrobić dla samochodów osobowych. To by było znaczącym wyjściem w kierunku mieszkańców – mówił wojewoda. 

W dalszej części rozmowy wojewoda skomentował rozpoczęcie budowy dalszej części obwodnicy Skawiny, zwracając uwagę na to, jak ważny jest to etap przy odciążeniu miasta od ruchu tranzytowego.  

Piotr Ćwik odniósł się również do sprawy uchylonych uchwał kierunkowych Rady Miasta Krakowa, przypominając, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w ostatnich dwóch wyrokach potwierdził słuszność jego działań. Wojewoda jeszcze raz wskazał, że uchwały kierunkowe nie mogą być pisane tonem kategorycznym. Mogą kierunkować prezydenta, ale nie mogą mu nakazywać podjęcia konkretnych działań. 

Podczas rozmowy pojawiło się również odniesienie do tragicznego w skutkach wybuchu gazu w Szczyrku. Jak podał wojewoda, do akcji ratunkowej zostało skierowanych 50 kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie – Nowej Hucie.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy


20191205 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj