„Tematy dnia” z wojewodą Piotrem Ćwikiem
2020-01-14

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem programu „Tematy dnia” w TVP3 Kraków. Rozmowa dotyczyła m.in. jakości uchwał kierunkowych Rady Miasta Krakowa. Wśród poruszonych tematów były także działania służb związane z zapobieganiem wirusom afrykańskiego pomoru świń i ptasiej grypy, inwestycje drogowe w Małopolsce i bezpieczeństwo podczas ferii zimowych.

– Uchwały kierunkowe nie mogą być pisane językiem kategorycznym. Nie mogą narzucać prezydentowi, burmistrzowi, wójtowi konkretnych rozwiązań i nie mogą zobowiązywać do ich wdrażania. Spór z Radą Miasta Krakowa ma charakter formalnoprawny. Rozstrzygnięcie nadzorcze nie wstrzymuje w niczym jakichkolwiek działań merytorycznych w poszczególnych obszarach. Zadania wpisane w budżet samorządu mogą być realizowane w każdej chwili. Do tego nie jest potrzebna żadna uchwała kierunkowa – mówił wojewoda Piotr Ćwik.


– Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził, że Wojewoda miał rację, uchylając trzy kolejne uchwały kierunkowe Rady Miasta Krakowa – dodał Piotr Ćwik.

W odniesieniu do zakaźnych chorób zwierząt wojewoda podkreślił, że w województwie małopolskim nie ma ognisk afrykańskiego pomoru świń i nie ma też przypadków wirusa ptasiej grypy. Zapewnił jednocześnie, że odpowiednie służby na bieżąco monitorują sytuację, a podczas ostatniego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówiono działania z zakresu profilaktyki i określono procedury, które powinny zostać wdrożone w przypadku wystąpienia tychże wirusów.

Rozmowa dotyczyła także oczekiwanych inwestycji drogowych w Małopolsce.

– 2 stycznia tego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział w Krakowie, jako wnioskodawca – złożyła wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej w zakresie budowy północnej obwodnicy Krakowa. Aby „zrid” został wydany, złożony wniosek musi być kompletny. GDDKiA musi ten wniosek uzupełnić – mówił Piotr Ćwik.

Nawiązując do ostatniego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się w pobliżu stacji narciarskiej „Małe Ciche”, wojewoda podkreślił, że służby są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych – na stokach, na drogach i w miejscowościach wypoczynkowych.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Tematy dnia 14.01.2020
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj