Przed obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz
2020-01-22

Przygotowania do obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz trwają już od dłuższego czasu. Przygotowaniom tym były poświęcone rozmowy z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem w Radiu Kraków i w „Tematach dnia” w TVP3 Kraków.

Przypomnijmy. Od 23 stycznia 2020 r. od godz. 00.01 do 29 stycznia 2020 r. do godz. 23.59 na obszarze województwa małopolskiego obowiązuje II stopień alarmowy (BRAVO), a na pozostałym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – I stopień alarmowy (ALFA). Ponadto na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej we wskazanym okresie obowiązuje I stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP). Stopnie te zostały wprowadzone zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów. 

Głównym celem wprowadzenia stopni alarmowych jest wzmożenie działania służb, zintensyfikowanie kontroli obiektów, miejsc przebywania dużych skupisk ludności, obiektów szczególnie ważnych, a także sprawdzenie łączności i zapewnienie sprawnego obiegu informacji. W przypadku stopni CRP dodatkowo wprowadza się większą kontrolę nad użytkowanymi systemami informatycznymi i ich zabezpieczeniem, m.in. przed próbami ingerencji. Są cztery stopnie alarmowe: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA (ALFA jest najniższym stopniem). Podczas obowiązywania stopni alarmowych należy zwracać szczególną uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, podejrzane paczki czy samochody. O każdej niepokojącej czy niestandardowej sytuacji należy natychmiast informować Policję.

- Wprowadzenie podwyższonych stopni zagrożenia to asumpt do działań dla służb. Służby wczoraj na zespole zarządzania [kryzysowego] przypomniały kwestię tego, że należy sprawdzić procedury, przypomnieć je i wprowadzić stopień podwyższonej gotowości. To też informacja dla mieszkańców, że dzieje się coś ważnego. Stąd wprowadzenie tych stopni przez premiera i rozporządzeń wojewody, które podpisałem dwa dni temu. Chodzi o uporządkowanie działań związanych z zabezpieczeniem tego wydarzenia – mówił wojewoda Piotr Ćwik w Radiu Kraków.

Wspomniane rozporządzenia porządkowe Wojewody Małopolskiego wprowadzają na terenie miasta Oświęcim oraz miejscowości Brzezinka zakazy ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, a także przewozu towarów niebezpiecznych oraz ruchu pojazdów nienormatywnych. Zakazy te obowiązują 27 stycznia 2020 roku od godziny 0.00 do godziny 24.00. 

- Rozporządzenie ma wiele wyłączeń. Oba rozporządzenia są przedyskutowane, wprowadzone z preferencjami SOP i innych służb. Była rozmowa, zostanie to przesłane do włodarzy Oświęcimia i gminy Oświęcim. Mieszkańcy będą wiedzieli. Będzie to też w informacji prasowej. To informacja dla mieszkańców. Takie rozporządzenia zawsze się podejmuje, żeby wykluczyć nieprzewidziane sytuacje, jak poruszanie się pojazdów ponadwymiarowych, jak przewóz substancji niebezpiecznych na ten dzień. Zostanie to wyłączone – tłumaczył wojewoda. 

Tegoroczne obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz mają motto: „Mamy straszne przeczucie, gdyż wiemy”. To niezwykle istotne, aby w należyty sposób uczcić pamięć wszystkich, którzy zginęli w Auschwitz, a jednocześnie nie pozwolić zakłamywać prawdy historycznej. 

- Wydarzenie w Oświęcimiu 27 stycznia skłoni do refleksji, zadumy, apelu, żeby nigdy więcej do czegoś takiego nie doszło. Zginęło wielu obywateli żydowskich, ale też bardzo wielu Polaków. (…) Polska musi być aktywna w przypominaniu prawdy historycznej. Są głosy nieprzychylne wobec naszego kraju. Słyszałem ostatnio wypowiedź profesora Nowaka. Na pytanie, ile trzeba zrobić, żeby odkłamać prawdę historyczną, mówił, że około 150 lat. Duża praca przed nami. To określenie na wyrost, ale wiemy, że przy każdej okazji trzeba podejmować działania. Przez wiele lat to było zaniedbane. To odgrzebywanie zaległości sprzed lat. (…) Liczę na dużą solidarność wielu krajów z Polską i obecność wielu wysokich przedstawicieli 27 stycznia – podkreślił Piotr Ćwik. 

Zachęcamy do wysłuchania obu rozmów: "Tematy dnia" w TVP3 Kraków i "Gość poranka" w Radiu Kraków.


telewizja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj