Rodacy - Bohaterom
2020-01-31

Zakończyła się organizowana już po raz 13. w Małopolsce ogólnopolska akcja Rodacy – Bohaterom, zapoczątkowana i koordynowana przez wrocławskie Stowarzyszenie Odra – Niemen, a prowadzona w Krakowie i całym województwie małopolskim przez Akademię Ignatianum w Krakowie i małopolski oddział Stowarzyszenia. W tegoroczną edycję po raz kolejny włączył się wojewoda małopolski Piotr Ćwik wraz z pracownikami Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Nie zawiodły również instytucje podległe wojewodzie.

W tym roku w całym województwie było łącznie sześć punktów zbiórek: w Tarnowie, Ptaszkowej, Myślenicach, Nowym Sączu, Krakowie: na Akademii Ignatianum oraz w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. W każdym z tych miejsc wydarzyło się wielkie dobro: magazyny wypełniły się po brzegi!

- Mieszkańcy Krakowa i województwa małopolskiego po raz kolejny pokazali, że są ludźmi wielkiego serca. Za każdym przyniesionym opakowaniem cukru, makaronu czy ryżu kryje się konkretny człowiek, który chce pamiętać o swoim Rodaku na Kresach. Do każdej z paczek dołączane są kartki z życzeniami, głównie - własnoręcznie przygotowane przez uczniów małopolskich szkół – mówił Tomasz Konturek – koordynator akcji w województwie małopolskim.

- Jestem zaszczycony, że wraz z ks. abp. Markiem Jędraszewskim, metropolitą krakowskim oraz ks. prof. dr. hab. Józefem Bremerem, rektorem Akademii Ignatianum w Krakowie, mogłem objąć honorowy patronat nad tą akcją. To bardzo pomocna inicjatywa, która uruchamia pokłady dobra w nas wszystkich. Warto pomagać, zwłaszcza tym, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny - mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

- Mieszkańcy Małopolski bardzo mocno zaangażowali się w zbiórkę dla naszych Rodaków. Każdego dnia do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego docierały paczki z darami. Dziękuję wszystkim za włączenie się w tę wspaniałą inicjatywę – dodał Piotr Ćwik.

W akcji uczestniczyły służby podległe wojewodzie, m.in. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej wraz z Komendami Powiatowymi i Miejskimi, Wojewódzka i Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie, Wojsko Polskie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie oraz pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Inicjatywę wsparło też Małopolskie Kuratorium Oświaty oraz wiele mediów i ludzi dobrej woli.

Na chwilę obecną we wszystkich małopolskich magazynach zapakowano łącznie 800 jednakowych paczek z żywnością długoterminową - to blisko 9 ton żywności. Organizatorzy liczą, że uda się zbliżyć do zeszłorocznego rekordu, kiedy w Małopolsce zebrano łącznie ponad 1100 paczek. Część z nich już trafiła do Polaków m.in. do Rumunii i Mołdawii.

W połowie lutego wyjeżdża transport darów na Litwę, m.in. do Solecznik, Podbrodzia, Wilna i Turmont. Organizatorzy planują spotkać się z naszym Rodakami, szczególnie z kombatantami, mieszkającymi w Wilnie. Będzie to doskonała okazja, żeby osobiście przekazać dary i pozdrowienia od mieszkańców Małopolski. W planach jest też wyjazd na Ukrainę i Białoruś.

Duża ilość zebranych darów to zasługa wielu darczyńców, a przede wszystkim praca wolontariuszy. W samym Krakowie przy pakowaniu pracowało około 30 osób, głównie związanych ze środowiskiem Akademii Ignatianum. W całym województwie to ponad 50 młodych wolontariuszy.

Tradycją krakowską stały się charytatywne koncerty kolęd, w trakcie których zbierane są fundusze na rzecz akcji. W tym roku zebrano już około 10 tysięcy złotych. Do końca maja będą organizowane kolejne kwesty.

Zbiórka darów już się zakończyła, ale w dalszym ciągu można wesprzeć finansowo inicjatywę. Wpłaty można przekazywać na konto Stowarzyszenia Odra - Niemen. Zebrane fundusze zostaną spożytkowane m.in. na transport darów oraz na renowację polskich miejsc pamięci i projekty, których odbiorcami są Polacy mieszkający na Kresach.

6 lutego 2020 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie odbędzie się Charytatywny Koncert Karnawałowy w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, podczas którego będzie prowadzona zbiórka pieniędzy. Zebrane fundusze zostaną przekazane potrzebującym Polakom zamieszkującym Kresy Wschodnie.

20200131 Rodacy-Bohaterom 120200131 Rodacy-Bohaterom 220200131 Rodacy-Bohaterom 320200131 Rodacy-Bohaterom 420200131 Rodacy-Bohaterom 520200131 Rodacy-Bohaterom 620200131 Rodacy-Bohaterom 720200131 Rodacy-Bohaterom 820200131 Rodacy-Bohaterom 920200131 Rodacy-Bohaterom 1020200131 Rodacy-Bohaterom 1120200131 Rodacy-Bohaterom 1220200131 Rodacy-Bohaterom 13
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj