Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej
2020-02-10

- To najbardziej tragiczny dzień w dotychczasowym przebiegu ferii w województwie małopolskim. Mając na uwadze rozmiar tragedii, która dotknęła poszkodowaną rodzinę, składam najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik, podsumowując akcję ratunkową w Bukowinie Tatrzańskiej.

W godzinach przedpołudniowych na tamtejszym stoku narciarskim Rusiński Wierch silny podmuch wiatru zerwał dach z budynku wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Dach ten uderzył w znajdujące się na parkingu 4 osoby. Niestety dwie z nich zginęły na miejscu, a pozostałe dwie zostały przetransportowane do szpitali w Nowym Targu i w Zakopanem.

Na miejscu zdarzenia pomocy poszkodowanym udzielało 5 Zespołów Ratownictwa Medycznego, śmigłowiec TOPR-u oraz siły PSP i OSP. Zadysponowano także śmigłowiec LPR-u. Aktualnie prowadzone są czynności z udziałem Prokuratora Rejonowego w Zakopanem oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Przypomnijmy, że wczoraj – w związku z wydanymi przez IMGW ostrzeżeniami drugiego stopnia o silnym wietrze, w których prognozowana siła wiatru w porywach może osiągać prędkość do 100-120 km/h – także dla województwa małopolskiego uruchomiony został ALERT RCB.

- Apeluję, aby zachować szczególną ostrożność w sytuacji, gdy mamy do czynienia z takimi ekstremalnymi warunkami pogodowymi, jak wczoraj czy dziś – podkreśla wojewoda Piotr Ćwik.

W związku z wichurami w Małopolsce aktualnie bez prądu jest 8015 odbiorców. Awarie są na bieżąco usuwane.

20200210 BriefingalertALERT 1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj