„Listy z Kołymy…”
2020-02-10

W tym roku mija 80. rocznica pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W trosce o pielęgnowanie pamięci o tych mrocznych dniach w historii Polski dziś w Krakowie spotkali się Sybiracy, którzy podzielili się osobistymi – jakże bolesnymi – doświadczeniami.

W uroczystości upamiętniającej rocznicę wywózek Polaków w głąb ZSRR uczestniczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

– Wam, drogim Sybirakom, jesteśmy dłużni wdzięczność i szacunek za to, że jesteście świadkami jakże bolesnej dla naszego narodu historii. Dziękuję, że świadectwo to przekazujecie kolejnym pokoleniom. Dziś trzeba też oddać hołd bohaterom – ofiarom masowych deportacji – mówił wojewoda.


W programie upamiętnienia 80. rocznicy pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR znalazło się odśpiewanie hymnu Sybiraków, wręczenie odznaczeń, prezentacja okolicznościowych publikacji i otwarcie wystawy „Sybir – utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach. Osiemdziesiąta rocznica masowych wywózek Polaków”. Uroczystość zwieńczył wokalno-instrumentalny koncert „Listy z Kołymy…” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I Stopnia im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach oraz studentów i doktorantów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie.

Uroczystości zorganizował Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Krakowie, wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

20200210 80. roczn. deportacji do ZSRR 20200210 80. roczn. deportacji do ZSRR 20200210 80. roczn. deportacji do ZSRR 20200210 80. roczn. deportacji do ZSRR
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj