W hołdzie tym, którzy „zachowali się jak trzeba”
2020-03-01

Mszą świętą w katedrze na Wawelu rozpoczęły się wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie uformował się patriotyczny pochód, który przeszedł ulicami Krakowa do parku im. dr. Henryka Jordana.

W parkowej Galerii Wielkich Polaków XX wieku wojewoda małopolski Piotr Ćwik wręczył nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości i odczytał przesłanie, które do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda oraz list od premiera Mateusza Morawieckiego.


– Już po raz dziesiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jako święto państwowe, z inicjatywą ustanowienia którego wystąpił przed dekadą Prezydent Profesor Lech Kaczyński. Tegoroczne uroczystości w szczególny sposób współbrzmią z trwającymi Narodowymi Obchodami Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach których świętować będziemy stulecie naszego największego zwycięstwa militarnego w XX wieku: wojny polsko-bolszewickiej, o której losach zdecydowała wiekopomna wiktoria warszawska. Czcząc pamięć i czyny bohaterów drugiej, antykomunistycznej konspiracji, warto przypomnieć, jak ogromnie ważnym wydarzeniem był dla naszych przodków i poprzedników rok 1920. Triumf w boju, odniesiony przez przeszło milion rodaków, w znacznej mierze ochotniczo wstępujących do Wojska Polskiego, zjednoczył nasz naród. Przez blisko półtora wieku podzieleni granicami zaborów, Polacy stanęli razem do walki o Ojczyznę – i zwyciężyli. Odparli Armię Czerwoną sprzed samych wrót stolicy. Ocalili własne odrodzone państwo, a także wolność wielu innych narodów Europy – napisał w przesłaniu prezydent Andrzej Duda.

– Dziś, już po raz dziesiąty po ustanowieniu przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, tutaj, w Krakowie, ale też w wielu miejscach naszego kraju, państwo polskie oddaje cześć bohaterom, którzy po 1945 roku kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. Oddaje cześć tym, dla których najwyższą wartością była wolna i niepodległa Polska. (…) 1 marca stał się w kalendarzu polskich świąt narodowych datą szczególną. Od dziesięciu lat pod patronatem polskiego państwa przywracamy Żołnierzy Wyklętych naszej zbiorowej pamięci. Po dekadach przemilczeń i fałszowania historii spłacamy dług wobec tych bohaterów. (…) Ich postawa jest lekcją dla nas wszystkich. Lekcją o tym, ile można zrobić dla Polski – napisał w liście premier Mateusz Morawiecki.

20200103 Żołnierze Wyklęci 20200103 Żołnierze Wyklęci 20200103 Żołnierze Wyklęci 20200103 Żołnierze Wyklęci 20200103 Żołnierze Wyklęci 20200103 Żołnierze Wyklęci 20200103 Żołnierze Wyklęci 20200103 Żołnierze Wyklęci 20200103 Żołnierze Wyklęci 20200103 Żołnierze Wyklęci 20200103 Żołnierze Wyklęci 20200103 Żołnierze Wyklęci
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj