Wojewoda Piotr Ćwik w lokalnych mediach o koronawirusie
2020-03-05

O procedurach, które zadziałały w związku z pojawieniem się w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa, mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik w lokalnych mediach. W środę wieczorem wraz z małopolskim państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym Jarosławem Foremnym wziął udział w programie „Tematy dnia” w TVP3 Kraków, a w czwartek był gościem audycji „Gość poranka” w Radiu Kraków.

– Procedury działają. One się sprawdziły w województwie lubuskim. (…) Jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi, którzy mogą mieć udział w tych działaniach. To dyrektorzy szpitali, szpitale zakaźne, służby mundurowe i tak dalej. Te podmioty i grupy będą zaangażowane w przypadku konieczności podjęcia działań – mówił w Radiu Kraków wojewoda.


Rozmowy w lokalnych mediach dotyczyły również ćwiczeń, które odbyły się w środę na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i szpitala w Myślenicach.

– Dysponujemy całą siecią szpitali. Mamy szpitale z oddziałami zakaźnymi. Mamy takich 10 w Małopolsce. Mamy odwody, które są w dyspozycji służb mundurowych. To mobilne izby przyjęć. To wczoraj ćwiczyliśmy w dwóch miejscach – w Krakowie i  Myślenicach. (…) Mamy w odwodzie też szpital polowy, który był wykorzystywany na ŚDM. Jest on w dyspozycji Straży Pożarnej w Krakowie – dodał Piotr Ćwik.

Wojewoda przypomniał również, że został uruchomiony specjalny numer infolinii NFZ: 800 190 590.

– Każdy może zadzwonić i zapytać. Jeśli ktoś był w regionach z ogniskami koronawirusa, potencjalnie może być nosicielem, powinien się skontaktować z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. Ona poinstruuje co dalej robić. Jak był tam i nie ma objawów, nie kontaktuje się. Jak temperatura jest podwyższona, trzeba dzwonić – powiedział w Radiu Kraków.

Szef małopolskiego Sanepidu mówił z kolei o objawach zarażenia koronawirusem.

– Objawy mają charakter ogólny. Rzeczywiście mogą przypominać szereg innych schorzeń podobnych do grypy – mówił Jarosław Foremny, podkreślając jak ważna jest podstawowa profilaktyka, w tym higiena rąk polegająca na ich skutecznym myciu.

Zobacz program TVP3 Kraków „Tematy dnia”.

Posłuchaj audycji „Gość poranka” w Radiu Kraków.

Tematy dnia 4.03.2020
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj