Koronawirus: bieżące informacje
2020-03-17

Aktualnie w Małopolsce mamy 5 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem. Pierwszy pacjent z Małopolski, u którego potwierdzono zakażenie, przebywa w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego, zaś pozostałymi opiekuje się Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Nad ich zdrowiem czuwają doświadczeni lekarze i fachowy personel medyczny.

W dwóch przypadkach źródłem zakażenia był najpewniej pobyt we Włoszech lub kontakt z osobą, która przebywała we Włoszech. U pozostałych osób zakażenie nastąpiło najprawdopodobniej w Austrii lub we Francji.

Działania sanepidu
W każdym przypadku służby sanitarno-epidemiologiczne podejmowały stosowne działania, ustalając krąg osób z tzw. kontaktu i obejmując je kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym.

Niemal nieustannie w sanepidzie dzwoni telefon, pod którym udzielane są informacje. Telefony dotyczą różnych kwestii. Dzwonią osoby, które wracają z zagranicy i są objęte dwutygodniową kwarantanną. Są też telefony osób, które źle się czują i podejrzewają kontakt z osobą zakażoną – pytają nas w takich sytuacjach, gdzie mają się udać. Sporo pytań dotyczy kwestii, jak zachować się wobec osób, które są w kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym.

W wielu przypadkach to właśnie kontakt telefoniczny z sanepidem uruchamia działania zmierzające do zdiagnozowania zakażenia koronawirusem. Dziękujemy wszystkim, którzy korzystają z porad udzielanych przez sanepid i stosują się do zaleceń.

Szczególna rola Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
Zgodnie z poleceniem Wojewody Małopolskiego, od wczoraj pacjenci zarażeni wirusem SARS - CoV-2 z terenu całego województwa małopolskiego trafiają do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Reorganizacja Szpitala opierać się ma na działaniach służących zwiększaniu liczby łóżek na oddziale zakaźnym do liczby umożliwiającej przyjęcie pacjentów, a także na ograniczaniu działalności pozostałych oddziałów Szpitala w celu przyjmowania pacjentów zakażonych, przy zachowywaniu – w miarę możliwości – wykonywania procedur leczniczych o ograniczonej dostępności w województwie małopolskim.

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, do szpitali jednoprofilowych trafi tysiąc sztuk kombinezonów, tysiąc maseczek i odpowiednia ilość gogli. Zabezpieczone zostanie także finansowanie tych szpitali. Oprócz dotychczasowego ryczałtu otrzymają one m.in. dodatek za gotowość w zależności od liczby łóżek i łóżek respiratorowych.

Laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II
Ogrom pracy wykonują także każdego dnia laboranci badający próbki. 12 marca rozpoczęliśmy badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. W tym dniu wykonano ich 16. Z kolei 13 marca wykonano już 32 badania, 14 marca – 48 badań, zaś 15 marca –  62 badania, a 16 marca aż 64 badania. Ok. 60 badań to maksymalna możliwość. Badanie jednej „partii badań” (nie wykonuje się pojedynczych badań) trwa do 8 godzin. Podsumowanie wszystkich badań z danego dnia i powiadomienie o wynikach zlecających szpitali następuje przeciętnie w ciągu doby, o ile napływ materiału nie przewyższa możliwości diagnostycznych. Podejmujemy działania, aby w najbliższych dniach znacznie zwiększyć liczbę przeprowadzanych badań.

Informacja MUW
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj