Wojewoda w Radiu Kraków: Zostańmy w domach!
2020-04-08

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był dziś gościem Radia Kraków. Poranna rozmowa dotyczyła m.in. wprowadzenia dodatkowego triażu przy każdym szpitalu, zabezpieczenia pensjonariuszy domów pomocy społecznej i infolinii dla seniorów. Wojewoda mówił także o utworzonym niedawno hotelu dla medyka.

Piotr Ćwik podkreślił, że dodatkowe namioty rozkładane przy małopolskich szpitalach przez strażaków pozwolą oddzielić osoby potencjalnie zakażone od innych pacjentów.

– Taka jest intencja wprowadzenia tego dodatkowego triażu przy każdym szpitalu. To namioty straży pożarnej lub sprzęt szpitala. (…) Ten triaż zakłada badanie temperatury u każdego pacjenta, który jest przed szpitalem – mówił Piotr Ćwik.

Zgodnie z zapewnieniem wojewody, środki ochrony osobistej – m.in. z Agencji Rezerw Materiałowych – docierają nie tylko do szpitali, ale także do domów pomocy społecznej w województwie małopolskim.

– To kwestia środków ochrony osobistej dla personelu, który tam jest, i dla pensjonariuszy. Przynajmniej chodzi o maseczki i rękawiczki. Do tego środki do dezynfekcji. Kolejne środki do DPS docierają. Dostałem dzisiaj rano SMS od wicestarosty tarnowskiego, który dziękował za pomoc dla DPS z Agencji Rezerw Materiałowych. To się dzieje. Wszystko, co może pomóc w uchronieniu seniorów i osób z DPS, jest realizowane – zapewnił Piotr Ćwik.

Rozmowa dotyczyła także utworzonego niedawno hotelu dla medyka.

– Mamy jeden hotel dla medyka. Póki co trzeba zabezpieczyć personel szpitala jednoimiennego, czyli Szpitala Uniwersyteckiego. To jest w hotelu Royal pod Wawelem. (…) Przygotowanych jest około 60 pokoi – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Wojewoda przypomniał również o infolinii dla seniorów uruchomionej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

– Urząd Wojewódzki włączył się też w małe działanie. ZHP Chorągiew Krakowska organizuje akcję paczek dla seniorów. Kierowcy Urzędu będą jeździli z harcerzami. Tak chcemy pomóc seniorom – dodał.

Na koniec wojewoda zaapelował, aby poważnie podejść do nawoływań o pozostanie w domach. Podkreślił również, że „czas świąt to tym razem nie jest czas na odwiedziny”.

Zapis całej rozmowy dostępny jest na stronie Radia Kraków.

20191205 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj