Transport dla medyków
2020-05-13

Hotele Royal i Galaxy zostały w całości udostępnione na potrzeby personelu medycznego. Aktualnie korzysta z nich prawie 50 osób. Ale hotele dla medyków to nie wszystko.

– Ze względu na związane z epidemią ograniczenia w publicznym transporcie zbiorowym pracownicy szpitali (w tym personel medyczny) mogą mieć trudności z dostaniem się do pracy. Dlatego wychodząc naprzeciw tym potrzebom, podjąłem decyzję o rozszerzeniu – zapoczątkowanego przez miasto Kraków – projektu dotyczącego specjalnych linii autobusowych dla medyków. Poszerzoną siecią połączeń zostały objęte dalsze regiony. Z autobusów będą mogli korzystać pracownicy szpitali walczących z koronawirusem. W tym trudnym czasie szczególnie liczą się elastyczność, dobra współpraca i praca zespołowa – mówi wojewoda Piotr Ćwik.

Zakres połączeń
Skierowana do pracowników szpitali oferta bezpłatnego transportu zbiorowego obejmuje następujące trasy:
1) Kraków – Wieliczka – Niepołomice – Bochnia,
2) Kraków – Wieliczka – Biskupice – Gdów – Dobczyce,
3) Kraków – Zielonki – Skała – Wolbrom.

Połączenia są realizowane od 4 maja 2020 r. przez 7 dni w tygodniu poprzez dwa kursy dziennie: do i z Krakowa. Dotychczas z poszczególnych połączeń – w zależności od trasy – korzystało od kilku do kilkunastu osób w ramach jednego kursu.

Rozkład jazdy został przekazany krakowskim szpitalom, a środki transportu są odpowiednio oznaczone. Opracowane trasy uzupełniają sieć połączeń, które dotychczas były realizowane przez miasto Kraków.

Transport dla medyka w takim kształcie od 4 do 31 maja br. jest realizowany w oparciu o tabor miasta Krakowa i finansowany przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Zaangażowanie podmiotów tworzących Radę Gospodarczą przy Wojewodzie Małopolskim
W działania związane z szeroko pojętym transportem dla medyków lub dla celów medycznych zaangażowały się również podmioty tworzące Radę Gospodarczą przy Wojewodzie Małopolskim. Pomoc w zakresie udostępnienia samochodów na potrzeby transportu medycznego zadeklarowała Polska Spółka Gazownictwa – Oddział Zakład Gazowniczy w Krakowie. Fundacja PKO Banku Polskiego/ PKO Leasing przekazała zaś dwa samochody osobowe na rzecz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz po jednym dla Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu oraz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Wsparcie zaoferowały także Koleje Małopolskie, wdrażając ofertę specjalną biletów miesięcznych za 1 zł dla wszystkich pracowników zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia oraz pomagając w organizacji dezynfekcji karetek Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

– Spółki Skarbu Państwa i inne instytucje czy podmioty od początku trwania epidemii solidarnie wspierały szpitale, przekazując im samochody, środki ochrony osobistej czy darowizny finansowe jak PKO Bank Polski prawie 3,6 mln dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i po prawie 300 tys. dla 7 innych małopolskich szpitali. Serdecznie dziękuję za to zaangażowanie! – podsumowuje wojewoda Piotr Ćwik.

20200513 transport dla medyka 20200513 transport dla medyka 20200513 transport dla medyka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj