Tarcza antykryzysowa w regionach. Ponad 1,1 mld zł dla Małopolski
2020-06-02

Ponad 1,1 miliarda złotych trafiło do przedsiębiorców z województwa małopolskiego w ramach różnych instrumentów tarczy antykryzysowej. – Zależy nam na ochronie jak największej liczby miejsc pracy, to dzisiaj priorytet. Robimy, co tylko możliwe, żeby firmy otrzymywały wsparcie jak najszybciej – powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej w Krakowie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Anna Schmidt-Rodziewicz.

Ministerstwo Rodziny rozpoczęło w poniedziałek cykl regionalnych konferencji i spotkań z przedsiębiorcami, którzy otrzymali wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. We wtorek w Krakowie wiceminister Anna Schmidt-Rodziewicz o działaniu Tarczy Antykryzysowej rozmawiała z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem oraz prezesem Laboratorium Medycznego Diagnostyka Jakubem Swadźbą.

– Podczas kolejnych spotkań podsumowujemy realizację wsparcia z Tarczy Antykryzysowej w poszczególnych województwach. Spotykamy się i rozmawiamy z przedstawicielami firm na temat pomocy, jaką otrzymują, ich bieżącej sytuacji i potrzeb. Spotykamy się też z wojewodami. Wszystko po to, by bliżej przyjrzeć się sytuacji w regionach – mówi wiceminister Anna Schmidt-Rodziewicz.

Miliardy na ochronę miejsc pracy

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że z tytułu rożnych instrumentów wsparcia przewidzianych w Tarczy Antykryzysowej do przedsiębiorców w całej Polsce trafiło już blisko 15,3 mld złotych.
W województwie małopolskim kwota wsparcia osiągnęła poziom prawie 1 mld 105 mln złotych. Przeznaczono:
•    blisko 297 mln złotych ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ochronę ponad 63 tys. miejsc pracy;
•    ponad 431 mln złotych przyznanych pożyczek dla mikroprzedsiębiorców;
•    ponad 169 mln złotych dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dla firm i organizacji zatrudniających ponad 32,6 tys. osób;
•    ponad 207 mln złotych na świadczenia postojowe dla ponad 105,7 tys. osób.

– To realna i potrzebna pomoc na ochronę miejsc pracy. Tarcza daje firmom narzędzia do przetrwania w tym trudnym okresie. Zależy nam na tym, żeby wsparcie trafiało do firm jak najszybciej – powiedziała wiceminister rodziny.

– W ubiegły czwartek w powiecie tarnowskim w miejscowości Chojnik miałem okazję spotkać się z przedsiębiorcą, który zatrudnia kilkanaście osób. Dziś jesteśmy w firmie zatrudniającej znacznie więcej pracowników. Obydwa miejsca mają wspólny mianownik: gdy koronawirus zagroził miejscom pracy, właściciele postanowili o nie zawalczyć i skutecznie sięgnęli po rządowe wsparcie z Tarczy Antykryzysowej. Walka z koronawirusem, ochrona miejsc pracy i utrzymanie płynności firm to aktualnie nasze priorytety – podsumował wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Tarcza antykryzysowa w Małopolsce - prezentacja

Briefing prasowy i wizyta w firmie Diagnostyka - zdjęcia

DSC_717120200602 Briefing tarcza antykryzysowa 20200602 Briefing tarcza antykryzysowa 20200602 Briefing tarcza antykryzysowa 20200602 Briefing tarcza antykryzysowa 20200602 Briefing tarcza antykryzysowa 20200602 Briefing tarcza antykryzysowa 20200602 Briefing tarcza antykryzysowa 20200602 Briefing tarcza antykryzysowa Slajd1Slajd10Slajd11
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj