Wojewoda o wsparciu dla samorządów, strategicznych inwestycjach i „Bitwie o wozy”
2020-07-09

- Dziś rano podpisałem decyzję, więc formalnie pozwolenie na budowę północnej obwodnicy Krakowa już jest. Potwierdzam piątkowe wbicie pierwszej łopaty na tej budowie - mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik podczas porannej rozmowy w Radiu Kraków.

W piątek planowane jest rozpoczęcie budowy 7-kilometrowego – środkowego – odcinka północnej obwodnicy Krakowa. Wydanemu dzisiaj „zridowi” został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że inwestor może od razu przystępować do prac.

Rozmawiano także m.in. o Funduszu Inwestycji Samorządowych, Funduszu Dróg Samorządowych, aktualnej sytuacji epidemicznej w województwie oraz akcji „Bitwa o wozy”.

Od kilku dni do małopolskich samorządów płyną dobre informacje dotyczące wsparcia przyznanego im ze środków rządowych.

- Fundusz Inwestycji Samorządowych, który powstał dzięki inicjatywie prezydenta Dudy, jest realizowany. W ramach „Tarczy” rząd premiera Morawieckiego realizował wsparcie dla przedsiębiorców. Trzeba to wsparcie też dać samorządom (…). Za pośrednictwem wojewody samorządy złożą proste wnioski. Będą pieniądze. To duży zastrzyk finansowy. Dla gmin i powiatów w Małopolsce to 500 milionów złotych. Ponad pół miliarda wsparcia z rządu, poza wszystkimi innymi zadaniami – tłumaczył wojewoda P. Ćwik.

Wojewoda zachęcał także do udziału w II edycji akcji MSWiA „Bitwa o wozy”.

- Znakomita akcja ministra spraw wewnętrznych. To akcja proobywatelska, która aktywizuje mieszkańców do brania udziału w wyborach. W I edycji wygrała w Małopolsce Żegocina. Promesa na zakup samochodu gaśniczego została już przekazana. Został ogłoszony ponowny konkurs w II turze. Samochodów jest więcej. Sięgamy do starego podziału administracyjnego Polski, czyli do 49 województw. (…) Udzielmy poparcia strażakom z OSP. Dwa tygodnie temu przekazaliśmy 51 samochodów do OSP w Małopolsce. To kolejne, dodatkowe wsparcie. Strażacy są zawsze na pierwszej linii. Przekonaliśmy się o tym też po ostatnich ulewach.

Zachęcamy do wsłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/rozmowy/piotr-cwik-zrid-dla-srodkowego-odcinka-polnocnej-obwodnicy-krakowa-zostal-podpisany/


Radio_Kraków_20200709
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj