O bieżącej sytuacji epidemicznej w Małopolsce na antenie Radia Kraków
2020-07-27

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem porannej rozmowy Radia Kraków. Wiodącym tematem był widoczny w ostatnich dniach wzrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Małopolsce i związane z nim aktualne działania służb.

- To jest pokłosie ognisk, które się w kilku miejscach pojawiły. Mówimy o tym od dwóch tygodni. Obserwujemy wzrost zachorowań. Ogniska powstały między innymi na spotkaniach rodzinnych, na weselach, zostały „zawleczone” do firm i zakładów pracy. Przyrost jest znaczący. Koronawirus jest w wielu powiatach, w których dotąd go nie było – mówił wojewoda. 

Piotr Ćwik po raz kolejny przypomniał również o konieczności przestrzegania podstawowych zasad higieny i ostrożności: 

- Możemy apelować i przypominać. Możemy prosić, ale przychodzi też moment na karanie. Jak się tak zdarza, służby mogą nakładać mandaty. To może być argument, który zadziała na tych, którzy do zasad się nie stosują. To rodzaj odpowiedzialności zbiorowej. Biorę odpowiedzialność za innych, zakładam maseczkę. Jest tu pewne rozluźnienie. Widzimy to. Rekomendowałem starostom, żeby przypominali, zwracali uwagę, apelowali przez środki masowego przekazu. Trzeba docierać do Małopolan i apelować o stosowanie się do zasad. Pandemia trwa. Wirus nie zniknął. Oswoiliśmy się z nim, ale postępowania, kwarantanny i zakażenia będą, dopóki nie będzie odkrytej szczepionki.

Rozmawiano także o przygotowaniach do tegorocznego sezonu grypowego w związku z trwającą epidemią. Jak mówił wojewoda, te przygotowania są już w toku:

- Na poziomie każdego województwa przygotowujemy strategię na sezon grypowy. Było spotkanie z MSWiA i Ministrem Zdrowia. Pokłosiem tego spotkania jest ustalenie, że każde województwo wypracowuje swoją strategię. W szczytowym momencie zachorowań na grypę w POZ na terenach całego kraju pojawiały się setki tysięcy osób. Trzeba znaleźć skuteczny mechanizm. Trzeba się zaopiekować każdym pacjentem z grypą, ale będzie też od razu podejrzenie koronawirusa.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/rozmowy/piotr-cwik-ogniska-choroby-zostaly-z-wesel-i-spotkan-zawleczone-do-firm-i-zakladow-pracy/


20190823 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj