Koronawirus: aktualna sytuacja w Małopolsce
2020-07-31

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się dziś briefing prasowy dotyczący aktualnej sytuacji epidemicznej w województwie małopolskim. Uczestniczyli w nim: wojewoda małopolski Piotr Ćwik, małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski oraz zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej MUW Rafał Filo.

Jak wszyscy wiemy, od pewnego czasu mamy do czynienia ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Małopolsce. Liczba nowych przypadków sięgnęła nawet 142 w ciągu jednej doby. Od kilkunastu dni nasze województwo jest jednym z trzech w Polsce, w których zanotowano najwięcej nowych zakażeń. Niestety wczoraj liczba aktywnych przypadków przewyższyła liczbę ozdrowieńców. Dziś aktywnych przypadków mamy 1785 zaś ozdrowieńców – 1681. Ostatnia doba przyniosła informację o 77 nowych zakażeniach. Z powodu COVID-19 w Małopolsce zmarły 64 osoby.

Najtrudniejsza sytuacja od pewnego czasu jest na Nowosądecczyźnie. O ile wskaźnik zapadalności w Małopolsce wynosi 10,36, o tyle w powiecie nowosądeckim to 29,11, zaś w Nowym Sączu - 21,84. Zakażenia w głównej mierze pojawiły się tam na imprezach rodzinnych (weselach) i w firmach oraz zakładach produkcyjnych. Aktualnie rozważana jest kwestia rozszerzenia zakresu testów wśród ich pracowników.

Szczególną troską otaczamy domy pomocy społecznej. Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w Domu Opieki „Jestem” w Grobli. Z uwagą przyglądamy się też placówce w Sieradzy. Niestety ostatnie dni potwierdziły powtórne zakażenie u mieszkańca DPS-u w Bochni. Łącznie liczba zakażonych podopiecznych DPS-ów w Małopolsce to 132.

Trudne zadanie stoi aktualnie przed Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie, pełniącym funkcję małopolskiego szpitala jednoimiennego. Zajętych łóżek aktualnie jest tam 211, z czego 9 osób wymaga zastosowania respiratorów (dane z godzin południowych). Spora grupa osób wymaga tlenoterapii. Wobec rozwoju sytuacji w Małopolsce być może trzeba będzie uruchomić kolejny szpital pełniący taką funkcję.

Konieczne okazało się też uruchomienie większego izolatorium. Tę funkcję będzie pełnił WM Hotel System. Dziś zostali tam przewiezieni pacjenci dotychczas przebywający w Hotelu Royal. WM dysponuje 160 pokojami, w których jest 319 miejsc.

 - Jestem w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami oraz starostami. Na bieżąco podejmowane są kolejne kroki i decyzje. Jak widać, sytuacja może się dynamicznie rozwinąć. Dlatego tak ważnie jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Apeluję, abyśmy pamiętali, że walka z koronawirusem jest naszym wspólnym wysiłkiem – podkreśla wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Analiza przebiegu epidemii COVID-19 w Małopolsce

Sytuacja w DPS-ach

Briefing_aktualna_syt.epid_w_woj. Briefing_aktualna_syt.epid_w_woj. Briefing_aktualna_syt.epid_w_woj. Briefing_aktualna_syt.epid_w_woj. Briefing_aktualna_syt.epid_w_woj. Briefing_aktualna_syt.epid_w_woj. akt.syt.dyrektorWPSWykres_COVID_20200731
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj