Wojewoda małopolski Łukasz Kmita: poszerzamy bazę łóżek COVID-owych w Małopolsce
2020-08-28

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał dziś, że uruchamiamy możliwość poszerzenia bazy łóżek dedykowanych pacjentom zarażonym SARS-CoV-2 w województwie małopolskim i wymagającym hospitalizacji. Strategia została przygotowana przez ekspertów w konsultacji z Ministerstwem Zdrowia. W ramach pierwszego kroku na początku września w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zostanie poszerzona baza łóżek COVID-owych do 60 (30 łóżek dla pacjentów dorosłych i 30 dla dzieci).

– Cały czas na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiczną w województwie małopolskim. Szczególnie ważne jest dla nas zapewnienie fachowej opieki medycznej dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Dziś w uzgodnieniu z Ministerstwem Zdrowia przyjęliśmy takie rozwiązanie, które pozwala poszerzyć do 60 liczbę łóżek COVID-owych w Szpitalu Żeromskiego w Krakowie. Dziękuję dyrekcji Szpitala Żeromskiego w Krakowie oraz dyrekcji Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ za dobrą współpracę na rzecz pacjentów z koronawirusem w Małopolsce – mówi wojewoda Łukasz Kmita.


Poszerzenie bazy łóżek COVID-owych w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie nastąpiło w wyniku porozumienia z dyrektorem Szpitala Jerzym Friedigerem. Będą tam kierowani pacjenci zakażeni koronawirusem po wypełnieniu miejsc przygotowanych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa pacjenci zarażeni SARS-CoV-2 będą hospitalizowani w osobnym budynku szpitalnym, co nie będzie powodowaało zagrożenia dla pozostałych pacjentów Szpitala Żeromskiego.

Dzięki przyjętemu rozwiązaniu liczba łóżek COVID-owych w województwie małopolskim będzie wynosić odpowiednio:
•    431 łóżek w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie,
•    60 łóżek w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Informacjamuw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj