Wojewoda małopolski Łukasz Kmita na Forum Ekonomicznym 2020 w Karpaczu
2020-09-09

Delegacja Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą na czele uczestniczy w Forum Ekonomicznym 2020 w Karpaczu. To największa w Europie Środkowo-Wschodniej platforma spotkań i miejsce dyskusji o gospodarce, rozwoju i bezpieczeństwie.

Podczas trzydniowych obrad Forum Ekonomicznego uczestnicy mogą wziąć udział w prawie 150 wydarzeniach. Każdego dnia odbywa się „Małopolska Strefa Spotkań”. W ramach tego modułu dziś zorganizowano panel pod nazwą „Kolej szansą na rozwój infrastruktury w województwie małopolskim”. W dyskusji uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Wojewoda omówił kierunki rozwoju infrastruktury kolejowej w Polsce z perspektywy historycznej, akcentując na wstępie, że lata 90. to czas „zapomnienia o kolei”. Podróże pociągiem przestawały być atrakcyjne, gdyż wiele linii kolejowych ulegało degradacji. Łukasz Kmita przypomniał, że państwo nie dbało o infrastrukturę kolejową, co skutkowało upadkiem wielu firm z branży.

– Dziś można powiedzieć, że rząd Premiera Mateusza Morawieckiego przyczynił się renesansu kolei, a Ministerstwo Infrastruktury ma ogromne zasługi na rzecz przywrócenia kolei Polakom i Małopolanom. To wszystko za sprawą ogłoszonego programu „Kolej Plus”. Dziękuję za to, że władze samorządowe województwa małopolskiego zgłosiły w ramach przeprowadzonego naboru pięć ważnych tras, które uzupełnią krwiobieg małopolskiej kolei. (…) Warto dodać, że ta szansa, którą stworzył polski rząd, przeznaczając 6,5 mld złotych na rozwój w ramach programu „Kolej Plus”, jest uzupełnieniem wielkiego, epokowego projektu, jakim jest Centralny Port Komunikacyjny – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

W ramach naboru wniosków w programie Kolej Plus Województwo Małopolskie złożyło pięć wniosków na projekty opiewające na kwotę 1,5 mld zł:
•    Budowa połączenia kolejowego Kraków – Myślenice
•    Budowa połączenia kolejowego Kraków – Niepołomice
•    Budowa połączenia kolejowego Kraków – Olkusz
•    Rewitalizacja linii kolejowej nr 97 na odcinku Sucha Beskidzka – Żywiec, celem usprawnienia połączenia Kraków – Żywiec
•    Rewitalizacja linii kolejowej nr 108 i 110 na odcinku Gorlice – Jasło, celem usprawnienia połączenia Kraków – Jasło

Dyskusja dotyczyła również potrzeby nowych inwestycji w zakresie infrastruktury transportowej. Wojewoda Kmita podkreślił, że województwo małopolskie potrzebuje efektywnego rusztu połączeń kolejowych, w tym także linii obejmujących Małopolskę Zachodnią. W jego ocenie planowane inwestycje kolejowe mają kluczowe znaczenie w kontekście rozwoju całego regionu i zwiększania jego potencjału gospodarczego. Jak podkreślał, polski rząd jest zdeterminowany, aby nowoczesne i ekologiczne środki transportu trafiały do każdej większej miejscowości, a szybka i sprawna kolej stanowiła jeszcze lepszą alternatywę dla ruchu samochodowego.

W panelu udział wzięli również: Robert Bylica – radny województwa małopolskiego, Tomasz Tomala – szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury oraz Jarosław Szlachetka – burmistrz miasta i gminy Myślenice. Dyskusję moderował Tomasz Warchoł reprezentujący Koleje Małopolskie.

Szczegółowy program Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu: https://www.forum-ekonomiczne.pl/program-forum-2020/

Forum Ekonomiczne 2020 20200908 Forum Ekonomiczne 2020 20200908 Forum Ekonomiczne 2020 20200908 Forum Ekonomiczne 2020
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj