Uroczystości pogrzebowe Mieczysława Kozłowskiego ps. „Błysk”, „Bunt”, „Żbik”
2020-09-18

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie dr hab. Filip Musiał zapraszają na uroczystości pogrzebowe Mieczysława Kozłowskiego, partyzanta oddziału „Orzeł Biały” NOW-AK, twórcy „Surowca” AK oraz dowódcy oddziału „Błysk”, które odbędą się 19 września 2020 r.

Prosimy o zachowanie rygorów sanitarnych obowiązujących w związku z epidemią koronawirusa.


Plan uroczystości w Rzykach

10:45 - wprowadzenia trumny do kościoła pw. św. Jakuba w Rzykach

11:00 - msza święta

12:00 - uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową na cmentarzu parafialnym


***

Mieczysław Kozłowski ps. „Błysk”, „Bunt”, „Żbik”

Pochodził z Rzyk w powiecie wadowickim. W 1940 r. związał się z Tajną Organizacją Niepodległościową. Wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe, następnie został aresztowany, ale zdołał uciec z transportu, unikając sądu doraźnego. Po powrocie w okolice Wadowic wstąpił do Oddziału Partyzanckiego „Orzeł Biały” NOW-AK.

Został ranny w walkach o Maków Podhalański, prowadzonych przez Oddział Partyzancki „Surowiec” oraz Armię Czerwoną. Zagrożony aresztowaniem przez NKWD uciekł z sowieckiego szpitala polowego i wrócił do konspiracji. Utworzył oddział, któremu dowodził pod pseudonimem „Żbik”. Ujawnił się jako żołnierz Oddziału Partyzanckiego „Surowiec” AK. 

Nękany przez bezpiekę ponownie nawiązał kontakt z NOW-NZW i w lutym 1946 roku zmienił pseudonim na bunt, stając na czele oddziału „Błysk”, który w niedługim czasie wszedł w struktury Armii Polskiej w Kraju.  

22 sierpnia 1946 roku wpadł w zasadzkę zorganizowaną w Świdnicy przez wadowicki Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W grudniu tego samego roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie, na sesji wyjazdowej w Wadowicach skazał go na śmierć.

Wyroku dokonano w więzieniu Montelupich w Krakowie 17 stycznia 1947 roku. Ciało zostało potajemnie pogrzebane na cmentarzu Rakowickim. Szczątki odnaleziono w 2018 roku.

Źródło: IPN Kraków


Pogrzeb Mieczysława Kozłowskiego
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj