Powrót „Żbika”
2020-09-19

„Żbik”, „Bunt”, „Błysk” – tak mówili o nim towarzysze broni. Pochodzący z powiatu wadowickiego Mieczysław Kozłowski – partyzant oddziału „Orzeł Biały” NOW-AK oraz dowódca oddziału „Błysk” – po latach spoczął w rodzinnej ziemi. W uroczystościach pogrzebowych, które miały charakter państwowy, uczestniczyli m.in. I wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec oraz dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Krakowie dr hab. Filip Musiał.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Mieczysława Kozłowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie z rąk wicewojewody Z. Starca odebrała Pani Marta Dziedzic. 

*** 

Mieczysław Kozłowski ps. „Błysk”, „Bunt”, „Żbik”

Pochodził z Rzyk w powiecie wadowickim. W 1940 r. związał się z Tajną Organizacją Niepodległościową. Wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe, został następnie aresztowany, ale zdołał uciec z transportu, unikając postawienia przez sądem doraźnym w Wiedniu. Po powrocie w rodzinne strony wstąpił do Oddziału Partyzanckiego „Orzeł Biały” NOW-AK. Odniósł rany w walkach z Niemcami o Maków Podhalański, prowadzonych przez Oddział Partyzancki „Surowiec” (Oddział Rozpoznawczy 23 Dywizji Piechoty AK) oraz Armię Czerwoną. Zagrożony aresztowaniem przez NKWD uciekł z sowieckiego szpitala polowego i wrócił do konspiracji. Utworzył oddział, którym jako „Żbik” dowodził do października 1945 r. Ujawnił się jako żołnierz Oddziału Partyzanckiego „Surowiec” AK. Nękany przez bezpiekę ponownie nawiązał kontakt z NOW-NZW i w lutym 1946 r. przyjął pseudonim „Bunt”, stając na czele oddziału partyzanckiego „Błysk”, który wkrótce wszedł w struktury Armii Polskiej w Kraju.

22 sierpnia 1946 r. wpadł w zasadzkę zorganizowaną w Świdnicy na Dolnym Śląsku przez wadowicki Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. 4 grudnia 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie, na sesji wyjazdowej w Wadowicach, skazał go na karę śmierci. Został zamordowany w więzieniu Montelupich w Krakowie 17 stycznia 1947 r. Ciało pogrzebano potajemnie na cmentarzu Rakowickim. Szczątki odnaleziono w 2018 r. podczas prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Źródło: IPN Kraków

Zdjęcia: IPN Kraków 

IPN_pogrzeb_M.Kozłowskiego IPN_pogrzeb_M.Kozłowskiego IPN_pogrzeb_M.Kozłowskiego IPN_pogrzeb_M.Kozłowskiego IPN_pogrzeb_M.Kozłowskiego IPN_pogrzeb_M.Kozłowskiego IPN_pogrzeb_M.Kozłowskiego IPN_pogrzeb_M.Kozłowskiego
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj