Bohaterowie naszej niepodległości
2020-09-21

Jest symbolem wdzięczności polskiego państwa za działania niepodległościowe. Otrzymują go osoby, które wyróżniały się swoją postawą w zmaganiach z systemem komunistycznym. Krzyż Wolności i Solidarności, bo o nim mowa, to wyróżnienie nadawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dzisiaj odznaczenie to trafiło do Bohaterów z Małopolski. Uroczystego wręczenia – w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy – dokonał prezes IPN dr Jarosław Szarek. Obecni byli także II wicewojewoda małopolski Józef Leśniak oraz dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr hab. Filip Musiał.

Ponad 20 osób odebrało odznaczenia osobiście. Natomiast pięć osób zostało odznaczonych pośmiertnie.

Wśród nich są: Anna Hlebowicz (zaangażowana m.in. w działalność podziemnego wydawnictwa Porozumienie Prasowe „Solidarność Zwycięży”), Jerzy Hlebowicz (zaangażowany m.in. w tworzenie struktur „Solidarności Wiejskiej” w gminie Gdów), Janusz Kotarba (związany z krajowymi strukturami nauczycielskiej „Solidarności”, popularyzator polskich pieśni patriotycznych, m. in. jako autor śpiewników), Joanna Bryjak (zaangażowana w działalność podziemnego wydawnictwa Porozumienie Prasowe „Solidarność Zwycięży”, związana także z Ogólnopolskim Komitetem Oporu Rolników oraz krakowską „Solidarnością Walczącą”) oraz Marta Bilska-Kubacka (m.in. współinicjatorka powołania struktur NSZZ „Solidarność” w szkołach nowosądeckich).

Notki biograficzne dotyczące odznaczonych dostępne są na stronie https://odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl/

Fot. IPN Kraków

20200921 Wręczenie odznaczeń Wolność i Solidarność 20200921 Wręczenie odznaczeń Wolność i Solidarność 20200921 Wręczenie odznaczeń Wolność i Solidarność 20200921 Wręczenie odznaczeń Wolność i Solidarność 20200921 Wręczenie odznaczeń Wolność i Solidarność 20200921 Wręczenie odznaczeń Wolność i Solidarność 20200921 Wręczenie odznaczeń Wolność i Solidarność
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj