Kredkobranie: pomoc dla polskich uczniów mieszkających na Kresach
2020-09-21

Do końca września trwa ogólnopolska akcja charytatywna „Kredkobranie”. Jest to zbiórka przyborów szkolnych oraz materiałów plastycznych zainicjowana przez krakowską Fundację Ignatianum oraz Stowarzyszenie „Korzenie”. Odbywa się w całej Polsce po raz trzeci.  

Celem „Kredkobrania” jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane dary trafią do szkół na Białorusi, Litwie i Ukrainie – głównie do szkół polskich oraz placówek, w których uczą się polskie dzieci. Akcja ma pokazać zamieszkującym poza granicami Rzeczypospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z „Macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc. Pokazujemy, że dbamy o naszych Przyjaciół, Ambasadorów polskości na Kresach, stróżów polskich miejsc pamięci.

Zeszłoroczna edycja „Kredkobrania” skupiła uczniów – dzieci, młodzież i ich rodziców – z ponad 90 szkół w Polsce, z czego prawie 50 z samej Małopolski. Dzięki zebraniu ponad 40 tysięcy sztuk różnych przyborów szkolnych: kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, przyborów piśmienniczych pomogliśmy prawie 1000 dzieciom z Litwy i Ukrainy.  W akcję mogą się włączyć całe szkoły, poszczególne klasy, ale również środowiska i osoby indywidualne.

Przez cały wrzesień można prowadzić zbiórkę w swoich środowiskach. Do 4 października należy je dostarczyć osobiście, pocztą lub kurierem do siedziby Fundacji. Dary w postaci kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, długopisów itd., a więc wszelkiego rodzaju przyborów szkolnych, materiałów plastycznych w październiku trafią za wschodnią granicę, do naszych Rodaków.

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie po raz kolejny włącza się do akcji. Także w naszym Urzędzie odbędzie się zbiórka przyborów szkolnych.

Wpłat pieniężnych na rzecz akcji można dokonywać na konto nr 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem KREDKOBRANIE. Zebrane pieniądze przekażemy na zakup darów, szczególnie lektur i książek oraz transport darów na Kresy.

Patronat honorowy nad akcją objął metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz rektor Akademii Ignatianum w Krakowie ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na www.fundacjaignatianum.pl, pod adresem kredkobranie@ignatianum.edu.pl lub telefonicznie: 785-042-119

Kredkobranie2020-1Kredkobranie2020
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj