Dbajmy o siebie nawzajem – wojewoda małopolski Łukasz Kmita w porannej rozmowie w Radiu Kraków
2020-09-23

- Apeluję do mieszkańców Małopolski o przestrzeganie zaleceń. Ogniska łatwiej wyłapać służbom. Rozproszone przypadki są dużo trudniejsze. Jeśli chodzi o ogniska, służby pracują i analizują na bieżąco przypadki osób z objawami. To sytuacja niebezpieczna, ale opanowana. Niepokoją mnie przypadki rozproszone. Stąd moje apele – mówił wojewoda Ł. Kmita w Radiu Kraków.
 
To właśnie aktualna sytuacja epidemiczna byłą dominującym tematem rozmowy. Szczególnie, że w miniony poniedziałek wojewoda Łukasz Kmita spotkał się z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.


 - Z ministrem skupiliśmy się na bieżącej sytuacji, zapewnienia zabezpieczenia szpitalnego na trzech poziomach. Na pierwszym poziomie jest 20 szpitali sieciowych. Są to szpitale powiatowe, w których istnieją izolatki. Mamy ich ponad 107. Tam będą czasowo przebywać osoby, które będą weryfikowane pod kątem zakażenia, lub innych objawów. Drugi poziom to Szpital Uniwersytecki. To ponad 200 łóżek i ponad 154 łóżka w innych szpitalach w Małopolsce. To szpital Żeromskiego, Jana Pawła, w Dąbrowie Tarnowskiej, Nowym Sączu, Tarnowie i Miechowie – tłumaczył wojewoda, a po chwili dodał:

- Cały czas w Urzędzie Wojewódzkim pracujemy nad takimi rozwiązaniami, które spowodują, że łózek na drugim poziomie przybędzie. To wyzwanie na tę chwilę. Pracujemy nad tym. Nie zrobimy tego bez współpracy z dyrektorami szpitali. Dzisiaj ma być wideokonferencja z MSWiA i ministerstwem zdrowia. Na bieżąco to analizujemy. Sytuacja w Małopolsce jest opanowana.

Rozmawiano także o wydanej właśnie przez Wojewodę decyzji o zezwoleniu na rozpoczęcie budowy nowego odcinka drogi w Modlnicy (powiat krakowski). Jak przekazał Łukasz Kmita, z deklaracji GDDKiA wynika, że prace ruszą w przyszłym tygodniu. Będzie to możliwe dzięki rygorowi natychmiastowej wykonalności, jaki wojewoda nałożył na decyzję.

Wojewoda odniósł się także do dalszych planów inwestycji infrastrukturalnych w naszym województwie:  

- Trwają prace w ministerstwie nad nowym programem budowy dróg i autostrad. Mam nadzieję, że będą tam ważne drogi w Małopolsce. Na to liczę. Niebawem spotkam się z ministrem Adamczykiem i te tematy będziemy kontynuowali. Generalnie Małopolska to wielki plac budowy. Jest północna obwodnica Krakowa, Zakopianka. Jest finansowanie na Sądeczankę. Do Małopolski płyną pieniądze. To zasługa rzeszy parlamentarzystów PiS. Widzę u nich determinację. Małopolska zmienia się też na kolei. Od grudnia z Krakowa do Katowic nie pojedziemy 2,5 godziny, ale około 60 minut. Kraków zbliży się do Śląska. To podniesie atrakcyjność Małopolski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/rozmowy/lukasz-kmita-sytuacja-w-malopolsce-jest-opanowana/

wojewoda_Ł.Kmita
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj