Wojewoda Łukasz Kmita z wizytą na Limanowszczyźnie
2020-09-24

– Przychodzi nam się spotykać w szczególnym okresie. Nie ulega wątpliwości, że epidemia koronawirusa dotknęła samorządy. Dziękuję Państwu za podejmowane w tym niełatwym dla nas czasie działania i wzajemne wsparcie – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na Konwencie Burmistrzów i Wójtów Miast i Gmin Powiatu Limanowskiego. W spotkaniu uczestniczył również poseł Wiesław Janczyk i wicewojewoda Józef Leśniak.

Główna część spotkania poświęcona była Rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych. Samorządy z Limanowszczyzny otrzymały dzięki niemu ponad 22,4 mln złotych. Blisko 5 mln złotych trafiło do samego powiatu limanowskiego. Dzięki sprawnemu działaniu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie środki  trafiły na konta małopolskich samorządów już na początku września. Dofinansowanie z Funduszu może być przeznaczone na szeroki wachlarz inwestycji: remonty szkół, przedszkoli, dróg, modernizacje wodociągów czy na wsparcie dla szpitali i domów pomocy społecznej.

– W tej szczególnej sytuacji środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych są wyjątkową pomocą dla samorządów. To zastrzyk środków wspomagający rozwój gospodarczy i pozwalający na utrzymanie miejsc pracy. Dzięki decyzjom rządu premiera Mateusza Morawieckiego do samorządów w całej Polsce trafiło już 6 miliardów złotych, a kolejne 6 miliardów będzie do rozdysponowania w drugim naborze. Zachęcam do złożenia wniosków i skorzystania z dofinansowania – podkreślił wojewoda.

Wśród poruszonych tematów znalazły się także kwestie związane z odbudową infrastruktury komunalnej zniszczonej wskutek klęsk żywiołowych z lat 2018 i 2020. Uczestnicy Konwentu omówili model współpracy, który pozwoli na sprawne współdziałanie administracji rządowej i samorządowej.

– Dziękując Państwu za spotkanie, chciałbym podkreślić, że zawsze z wielką życzliwością spoglądam na ziemię limanowską. Liczę na kolejne owocne spotkania – podsumował wojewoda Łukasz Kmita.

20200924 Konwent Limanowa 20200924 Konwent Limanowa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj