Dziekanowice mają już swoją szkołę marzeń
2020-09-25

Mieszkańcy Dziekanowic na budowę nowej szkoły czekali wiele lat. Nie byłoby tej inwestycji, gdyby nie wsparcie rządowe. Premier Mateusz Morawiecki w 2019 roku przyznał gminie Dobczyce ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa kwotę 3,5 miliona złotych.  Wcześniej, w 2017 roku, gmina otrzymała z budżetu państwa 1,5 miliona złotych. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku – budynku, w którym warunki nauczania są nieporównywalnie lepsze od dotychczasowych. W wydarzeniu uczestniczyli wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec oraz arcybiskup Marek Jędraszewski.
 
– Drodzy Uczniowie i Nauczyciele, szkoła nosząca dumne imię Bohaterów Tajnego Nauczania jest inwestycją w przyszłość, a jednocześnie jest mocno zakorzeniona w naszej tradycji. Wiem, że patroni szkoły są inspiracją dla uczniów i pracujących tutaj nauczycieli. Mam nadzieję, że w nowym budynku uczniowie z jeszcze większym entuzjazmem będą rozwijać swoje talenty, a nauczyciele zyskają kolejne możliwości przekazywania wiedzy. Życzę Państwu sukcesów, wielkiej satysfakcji i radości z nauczania młodych ludzi. Uczniom życzę, aby to miejsce było przestrzenią odkrywania Waszych pasji, kształcenia umiejętności i zawierania prawdziwych przyjaźni – napisał w liście do uczestników uroczystości Premier Mateusz Morawiecki.


Dotychczas uczniowie z Dziekanowic, Sierakowa i Rudnika uczyli się w czterech budynkach znajdujących się w dwóch miejscowościach. Dwa z tych obiektów nie były remontowane od 30 lat. Wybudowanie budynku nowej szkoły podstawowej stało się priorytetowym zadaniem gminy Dobczyce. Nie będzie już przechodnich sal lekcyjnych czy wąskich korytarzy, ani tego, co tak bardzo niepokoiło rodziców i nauczycieli: ryzyka bezpośredniego wychodzenia uczniów na drogi wojewódzkie i powiatowe. Ponadto nowy budynek jest przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Zdecydowanej poprawie uległa też sytuacja biblioteki i świetlicy w szkole.


Zdjęcia: Kuratorium Oświaty w Krakowie

Szkoła Dziekanowice 1Szkoła Dziekanowice 2
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj