Gmach najnowocześniejszego archiwum w Polsce otwarty
2020-09-30

Jeden z najnowocześniejszych, co ważne ekologicznych, obiektów w Polsce, przystosowanych do przechowywania i udostępniania materiałów archiwalnych, otwarto właśnie w Krakowie. W uroczystości uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz władz Krakowa.

- Kraków i Małopolska uzyskuje obiekt, który będzie wizytówką, nie tylko naszego regionu, ale i całej Polski, ponieważ jest to jeden z najnowocześniejszych budynków do tego celu służących w Europie - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak podkreśla dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie dr hab. Wojciech Krawczuk, zakończona właśnie inwestycja to jeden z najważniejszych wydarzeń w dotychczasowej, ponad 140-letniej historii instytucji.

Wśród eksponatów znajdują się chociażby takie dokumenty jak akt lokacyjny miasta Krakowa, który liczy sobie ponad 750 lat. Można go było podziwiać podczas uroczystości otwarcia. Z okazji udostepnienia nowego gmachu prezentowana jest także wystawa pt. „W drodze. Karol Wojtyła/ Jan Paweł II (1920-2005)”.


 Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia w TVP3 Kraków: https://krakow.tvp.pl/


Archiwum Archiwum Archiwum ArchiwumOtwarcie archiwum Otwarcie archiwum
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj