Straże miejskie i gminne w jednej drużynie z Policją
2020-10-11

Nie ma i nie będzie tolerancji dla nieprzestrzegania zasad związanych z pandemią. Sytuacja wymaga zdecydowanych działań. Kontroli prowadzonych przez Policję będzie jeszcze więcej. W ostatnich dniach otrzymała ona wsparcie Wojsk Obrony Terytorialnej. Teraz dodatkowo siły policyjne zostaną wzmocnione przez straże miejskie i gminne.

Wojewoda Małopolski wydał zarządzenie, na mocy którego straże te zostaną podporządkowane komendantom właściwych terytorialnie jednostek Policji. Oznacza to, że znów zobaczymy na ulicach wspólne patrole policjantów i strażników miejskich/gminnych. Komendanci Policji będą mogli również kierować patrole straży gminnych i miejskich według bieżących potrzeb.


- Ta współpraca obejmie w szczególności zadania związane z weryfikacją realizacji nakazów, zakazów i obowiązków dotyczących walki z epidemią. Obostrzenia wynikają z przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Każdy zatem musi ich zatem przestrzegać. To dla naszego wspólnego dobra. Dodatkowe kontrole, które będą realizowane przez Policję przy wsparciu straży miejskich i gminnych, służą temu, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W Małopolsce działają 33 straże miejskie/gminne. Do działań wspólnie z Policją przewidziano 364 strażników. W samym Krakowie Policję wesprze 230 strażników miejskich. Polecenie Wojewody Małopolskiego obowiązuje od 12 października br.

straże gminne
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj