Finał akcji Kredkobranie!
2020-10-13

Już po raz trzeci w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Kredkobranie” zbierane były przybory szkolne i materiały plastyczne dla dzieci i młodzieży o polskich korzeniach, mieszkających na terenie dawnych Kresów: Litwie, Białorusi i Ukrainie. Akcja odbyła się pod honorowym patronatem ks. abp. Marka Jędraszewskiego – metropolity krakowskiego, Łukasza Kmity – wojewody małopolskiego, Witolda Kozłowskiego – marszałka województwa małopolskiego oraz ks. prof. dr. hab. Józefa Bremera SJ – rektora Akademii Ignatianum w Krakowie. Zbiórkę zorganizowała Fundacja Ignatianum we współpracy z krakowskim Stowarzyszeniem „Korzenie”.

– W imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity dziękuję organizatorom akcji „Kredkobranie” i rektorowi Akademii Ignatianum za to szlachetne przedsięwzięcie. Dzięki zbiórce przeprowadzonej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie i ofiarności naszych pracowników możemy dziś przekazać artykuły piśmiennicze, kredki, bloki rysunkowe, zeszyty… Wierzę, że przekazane dziś przybory szkolne umilą naukę dzieciom mieszkającym na terenie dawnych Kresów – mówi Monika Kolasa, dyrektor Biura Wojewody, która podczas briefingu podsumowującego akcję reprezentowała wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę.

- W zeszłym roku zebraliśmy ponad 40 tysięcy sztuk darów, o łącznej wartości około 300 tysięcy złotych, przyborów szkolnych, materiałów plastycznych i nowych egzemplarzy lektur i książek. W tym roku jestem przekonany, że tych darów mamy dużo więcej. Szacuję, że może ich być ponad 60 tysięcy, gdyż wydaje się, że dużo więcej szkół i instytucji dołączyło do akcji. Również szacuję, że może to być liczba powyżej 120. Wszystkie dary i szkoły są teraz liczone i podsumowujemy akcję – mówi Tomasz Konturek, koordynator i pomysłodawca „Kredkobrania”.

- Z roku na rok akcja cieszy się coraz większą popularnością. To zasługa wielu ludzi dobrej woli, instytucji publicznych i firm z całej Polski. W tym roku otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie również z sektora prywatnego, dzięki czemu informacja o naszej akcji dotarła do dużo większej ilości odbiorców - dodaje Tomasz Konturek.

W przedsięwzięciu brało udział 20 wolontariuszy. Większość z nich to studenci Akademii Ignatianum w Krakowie. Dzięki zaangażowaniu małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak informacja o akcji trafiła też do innych kuratorów. Plakaty informujące można było zauważyć na wielu przystankach komunikacji miejskiej, w pociągach oraz autobusach. Uzyskano również wsparcie Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej oraz Grup Apostolskich – Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Z powodu rozwoju epidemii koronawirusa, ze względów bezpieczeństwa, podjęto decyzję o wstrzymaniu wyjazdu z darami na Kresy, lecz będą czynione starania, aby dzieci i młodzież zostały obdarowane jak najszybciej zebranymi darami.


20201013 Kredkobranie 20201013 Kredkobranie 20201013 Kredkobranie 20201013 Kredkobranie 20201013 Kredkobranie 20201013 Kredkobranie 20201013 Kredkobranie 20201013 Kredkobranie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj