W 42. rocznicę wyboru polskiego papieża na biskupa Rzymu krakowski Uniwersytet Papieski zainaugurował kolejny rok akademicki
2020-10-16

Uroczystości rozpoczęła msza święta, której przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Homilię wygłosił zaś metropolita krakowski, ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski. Obecny był także wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Z uwagi na aktualną sytuację, w wydarzeniu uczestniczyła ograniczona liczba osób, cała społeczność mogła jednak śledzić jego przebieg za pośrednictwem transmisji on-line.

- Głosił prawdę o Chrystusie i Zmartwychwstaniu (...) Uwierzył w Słowo Prawdy zawarte w Ewangelii - nawet po zamachu 13 maja 1981 roku był przeniknięty bożą bojaźnią, która objawiała się u niego w niezwykłej pokorze – wspominał postać świętego Jana Pawła II arcybiskup M. Jędraszewski w homilii.

- Świat czeka na prawdę - młodzież pragnie prawdy, a uczelnia ma na tę potrzebę odpowiedzieć. Chwałą Boga jest uniwersytet, który służy prawdzie – kontynuował arcybiskup.

Z okazji inauguracji, specjalne słowa do uczestników skierował także Prezydent RP Andrzej Duda, które zostały odczytane przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta.

W tradycyjnej immatrykulacji wzięli udział przedstawiciele tysiąca studentów, którzy w tym roku dołączyli do wspólnoty Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Uroczystość była także okazją do wręczenia dyplomu honoris causa bp. prof. Janowi Kopcowi.Zdjęcia: UP JPII

Inauguracja_UPJPII_2020Inauguracja_UPJPII_2020.2Inauguracja_UPJPII_2020.1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj