Wierni do końca. Krzywopłockie legionowe Termopile
2020-11-14

Krzywopłoty – miejscowość w gminie Klucze w powiecie olkuskim. To tam między 17 a 18 listopada 1914 roku rozegrała się jedna z pierwszych bitew, w których wzięli udział legioniści Józefa Piłsudskiego. Stała się ona symbolem bohaterskiej i ofiarnej walki w imię słusznego celu. Zginęło 46 legionistów, ale to dzięki ich poświęceniu udało się zatrzymać rosyjskie natarcie. Nie bez przyczyny sam marszałek nazwał tę bitwę potem „krzywopłockimi legionowymi Termopilami”.

- Pokazaliście w natarciu i w odwrocie, jak ginie, jak umiera żołnierz polski. Niestety, ofiara nasza zbyt ciężką jest i bolesną… Ciężką jest dla nas, którzyśmy mieli wśród siebie tych, co pozostali tam na polach Załęża i Krzywopłotów. Ja ich już opłakałem… Dzisiejsza nasza uczta jest stypą pogrzebową, sprawowaną ku uczczeniu tych, co wiernie wypełnili rozkaz. Wiernie aż do końca – powiedział po bitwie Albin Fleszar „Satyr”, jeden z dowódców.

Polegli legioniści spoczywają na cmentarzu w Bydlinie, gdzie co roku odbywają się uroczystości upamiętniające bitwę pod Krzywopłotami. Pandemia niestety zmusiła organizatorów do ich zmodyfikowania. Tym razem miały one przede wszystkim skromny, symboliczny charakter.
W uroczystościach uczestniczyli – oprócz wojewody małopolskiego Łukasza Kmity – także wiceminister sportu Jacek Osuch, starosta powiatu olkuskiego Bogumił Sobczyk, a także samorządowcy z terenu powiatu olkuskiego i gminy Klucze z wójtem Norbertem Bieniem na czele.

Uroczystości rozpoczęły się od modlitwy w intencji poległych legionistów odprawionej przez proboszcza parafii w Bydlinie. Następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych legionistów. Jak zwykle żołnierze Wojska Polskiego przygotowali oprawę uroczystości, wystawiając między innymi posterunek honorowy przy historycznym pomniku w kształcie krzyża, który znajduje się na cmentarzu w Bydlinie.

- Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości i wszystkich wydarzeń składających się na naszą drogę do niepodległości mają głównie charakter symboliczny, ale nie zmienia to faktu, że jesteśmy winni pamięć bohaterom, którzy wywalczyli dla nas wolność, którzy – tak jak legioniści w bitwie pod Krzywopłotami – dali dowód słusznej sprawie, przelewając swą krew w imię ideałów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


20201114 Krzywopłockie legionowe Termopile 20201114 Krzywopłockie legionowe Termopile 20201114 Krzywopłockie legionowe Termopile 20201114 Krzywopłockie legionowe Termopile 20201114 Krzywopłockie legionowe Termopile 20201114 Krzywopłockie legionowe Termopile 20201114 Krzywopłockie legionowe Termopile 20201114 Krzywopłockie legionowe Termopile 20201114 Krzywopłockie legionowe Termopile 20201114 Krzywopłockie legionowe Termopile
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj