TAURON zakończył prace przy organizacji szpitala tymczasowego w Krynicy-Zdroju
2020-11-18

TAURON oddał do dyspozycji służb medycznych szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 w Krynicy-Zdroju. Zmodernizowany i zaopatrzony w sprzęt medyczny szpital, będzie służył mieszkańcom południowej Małopolski. To pierwsza placówka medyczna na południu kraju powstała w ramach strategii rządu zakładającej budowę szpitali tymczasowych w każdym województwie.  

- W tym trudnym okresie, zdrowie i bezpieczeństwo Polaków są najważniejsze. Spółki Skarbu Państwa zdają kolejny egzamin. Pokazują, że społeczna odpowiedzialność biznesu to część ich DNA -
mówi wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Jednocześnie w szpitalu w Krynicy-Zdroju będzie mogło leczyć się 168 pacjentów. W szpitalu TAURON zainstalował nowy system zapewniający dostęp do tlenu, system wzywania służb medycznych oraz zaopatrzył placówkę w sprzęt medyczny i nowe łóżka szpitalne. Pacjenci będą leczeni w salach 1, 2 i 3-osobowych z łazienkami.

- Szpital tymczasowy w Krynicy-Zdroju to przykład doskonałej, wielowymiarowej i niezwykle sprawnej współpracy wielu zaangażowanych służb i podmiotów. Dziękuję Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz Ministrowi Aktywów Państwowych za podjęcie decyzji o budowaniu szpitali tymczasowych w Małopolsce. W naszym regionie na przełomie października i listopada mieliśmy bardzo dynamiczny i niepokojący przyrost osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Stąd powstała konieczność utworzenia dodatkowych miejsc dla pacjentów z koronawirusem. Miejsca te zostały rozlokowane w różnych częściach Małopolski. Na ziemi sądeckiej wskazaliśmy obiekt szpitalny, który bezpośrednio podlega Ministerstwu Obrony Narodowej. Dziękuję kierownictwu spółki Tauron, która bez wahania podjęła się realizacji tego wymagającego projektu. Wyrażam wdzięczność staroście nowosądeckiemu Markowi Kwiatkowskiemu, który wspierał nas już na etapie wskazywania lokalizacji. Dziękuję wreszcie dyrektorowi Szpitala im. J. Dietla Sławomirowi Kmakowi, który wziął na siebie ciężar organizacyjny zadań szpitala patronackiego. Dziś oddajemy szpital w Krynicy na potrzeby walki z koronawirusem. Nieprzypadkowo nazwaliśmy stronę, za pośrednictwem której prowadzimy rekrutację do szpitali tymczasowych: „Szpitale DLA Małopolski”. To wszystko robimy bowiem DLA Małopolski, DLA Małopolan. Ten cel przyświeca nam od początku: bezpiecznie przeprowadzić Małopolskę przez epidemię, wykorzystując wszelkie dostępne sposoby. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich działań jest elastyczność. Jej przykładem jest ta niezwykła reorganizacja, która dokonała się w krynickim Szpitalu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

TAURON w ramach powierzonych przez wojewodę małopolskiego zadań zrealizował konieczne prace budowalne, przystosowując obiekt do funkcjonowania w formule szpitala dla pacjentów chorych na koronawirusa. Szczegółowe wytyczne dotyczące organizacji, funkcjonalności wnętrza obiektu oraz jego wyposażenia przedstawił Szpital im. J. Dietla w Krynicy-Zdroju, który będzie w nim prowadzić leczenie pacjentów.

– TAURON aktywnie włączył się w walkę z drugą falą epidemii koronawirusa. Dzięki dobrej organizacji pracy i zaangażowaniu naszych pracowników w ciągu dwóch tygodni powstała placówka w pełni wyposażona i gotowa na przyjęcie pacjentów. W placówce przygotowano izbę przyjęć i sale szpitalne z całym zapleczem medycznym i sanitarnym – mówi Wojciech Ignacok, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Oddany dziś w ręce służb medycznych tymczasowy szpital w Krynicy stanowi wzmocnienie dla małopolskiego systemu ochrony zdrowia w trudnym czasie pandemii koronawirusa – dodaje prezes TAURONA.

Prace wykonane przez TAURON dotyczyły adaptacji budynku oraz przeprowadzenia niezbędnych prac budowlanych i modernizacyjnych na jego terenie. Najtrudniejszym zdaniem było wykonanie instalacji tlenowej na pięciu kondygnacjach. Prace zostały wykonane dzięki zaangażowaniu pracowników TAURON Dystrybucji, a także kadry medycznej i pracowników Szpitala Wojskowego oraz szpitala im. J. Dietla.

O skali podjętych prac remontowych i aranżacyjnych świadczyć może położenie w tak krótkim czasie 3300 m kw. podłogi spełniającej wysokie standardy sanitarne. TAURON zatroszczył się też o wyposażenie placówki w sprzęt konieczny do leczenia pacjentów.

Szpital został zlokalizowany w 20. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym, który będzie podlegał szpitalowi wojewódzkiemu im. Jana Dietla w Krynicy-Zdroju.

W Małopolsce szpitale tymczasowe mają powstać również w Tarnowie i Krakowie.

Link do konferencji prasowej dotyczącej uruchomienia szpitala tymczasowego w Krynicy-Zdroju: https://vimeo.com/479845623

Zdjęcia: MUW, TAURON

2020-11-18 szp. tymcz. Krynica 2020-11-18 szp. tymcz. Krynica 2020-11-18 szp. tymcz. Krynica 2020-11-18 szp. tymcz. Krynica 2020-11-18 szp. tymcz. Krynica 2020-11-18 szp. tymcz. Krynica 2020-11-18 szp. tymcz. Krynica 20201118 Konferencja Krynica20201118 Konferencja Szpital Tymczasowy  20201118 Konferencja Szpital Tymczasowy  20201118 Konferencja Szpital Tymczasowy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj