Domowa Opieka Medyczna w województwie małopolskim
2020-11-24

Województwo małopolskie jako pierwsze w Polsce zainicjowało program Domowej Opieki Medycznej. To niezwykle ważny projekt umożliwiający zdalne monitorowanie pacjentów z COVID-19 z grup podwyższonego ryzyka. Odbywa się to za pomocą aplikacji PulsoCare.

- Projekt ten skierowany jest przede wszystkim do małopolskich seniorów. To niezwykle ważny program, który znacznie poprawi komunikację na linii pacjent-lekarz. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, możliwe będzie ciągłe monitorowanie pacjentów przez konsultantów oraz lekarzy pracujących w Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej. Cieszę się, że pierwszym województwem, w którym zainicjowano DOM była właśnie małopolska. Dzięki temu małopolscy seniorzy mogą czuć się bezpiecznie w tym ciężkim pandemicznym okresie – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Początkowo program Domowej Opieki Medycznej został rozpoczęty od pilotażu w województwie małopolskim. Natomiast od 10 listopada rozszerzono go na całą Polskę. Pacjent, zakwalifikowany przez lekarzy POZ, otrzymuje poprzez SMS dane do logowania w systemie Pulsocare. Ponadto do jego domu listonosz przynosi pulsoksymetr, dzięki któremu będzie badany poziom saturacji. Dane zbierane są przez system PulsoCare. W przypadku niepokojących sytuacji związanych ze stanem zdrowia pacjenta, informowani są konsultanci oraz lekarze pracujący w Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej. Pacjenci mogą zostać również skierowani na teleporadę z lekarzem.

Domowa Opieka Medyczna znacznie usprawni kontakt pomiędzy pacjentami a lekarzami. Poprawi ona również komfort monitorowania stanu zdrowia pacjentów.

Foto: Ministerstwo Zdrowia

20201124 Domowa Opieka Medyczna
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj