Walczą z ogniem, walczą z COVID-19
2020-11-25

To oni ratują ludzkie życia. Na co dzień walczą z ogniem. Są często pierwsi na miejscu wypadku i udzielają pomocy poszkodowanym. Zabezpieczają i udrażniają drogę, na którą zwalił się konar w trakcie wichury. Strażacy służą – w myśl swojej dewizy – „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Dziś, w dobie epidemii koronawirusa nie ustają w tej służbie. Niosą pomoc w jeszcze szerszym wymiarze.

– Chylę czoła przed strażakami zawodowymi i druhami z ochotniczych straży pożarnych za ich poświęcenie w służbie na rzecz drugiego człowieka. Dziękuję za trud, zaangażowanie i tak wielowymiarowe działania podejmowane na rzecz walki z koronawirusem. To bardzo budujący obraz, jak w dobie epidemii koronawirusa wszystkie służby bez wahania i tak solidarnie niosą pomoc obywatelom, ratują ich życie i zapewniają bezpieczeństwo – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Małopolscy strażacy w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa podejmują szereg działań na wielu obszarach.

Jednym ze sposobów pomocy jest chociażby obsługa namiotów w przyszpitalnych punktach przyjęć. Aktualnie na terenie województwa małopolskiego na bazie użyczonego sprzętu utworzonych jest 25 polowych izb przyjęć na terenie powiatów: bocheńskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, krakowskiego, miechowskiego, myślenickiego, olkuskiego, proszowickiego oraz tatrzańskiego.

Duże znaczenie ma również prowadzona przez strażaków dezynfekcja. Polega ona na fumigacji pomieszczeń budynków użyteczności publicznej, takich jak np. budynki oświaty i nauki, domy pomocy społecznej.

Nie sposób nie wspomnieć również o działaniach pomocowych realizowanych przez druhów ochotniczych straży pożarnych, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. W ramach współpracy jednostek ochrony przeciwpożarowej z samorządami lokalnymi, strażacy dezynfekują miejsca przestrzeni publicznej, takie jak m.in. przystanki autobusowe, obiekty sakralne, przedszkola, place zabaw, siłownie plenerowe. Działania polegają na odkażeniu środkiem dezynfekcyjnym przy wykorzystaniu specjalnych przenośnych opryskiwaczy spalinowych.

Małopolscy strażacy angażują się również w dostarczanie żywności i leków osobom objętym pomocą placówek społecznych oraz znajdujących się na kwarantannie.

W tym roku strażacy w Małopolsce w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa odnotowali ponad 7 000 zdarzeń.

Powyższe działania nie byłyby możliwe na tak szeroką skalę, gdyby nie wzmocnienie potencjału sprzętowego, który możliwy był dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Środki te zostały przekazane przez Zarząd Województwa Małopolskiego na walkę z COVID-19 oraz łagodzenie skutków pandemii. Pochodzą one z Funduszy Europejskich oraz budżetów państwa i województwa.

Kwota 5 050 000 zł przeznaczona została na doposażenie jednostek w sprzęt niezbędny do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W tym celu zakupiono:

- 50 sztuk namiotów kwatermistrzowskich wraz z akcesoriami na przyczepie transportowej (namioty stelażowe, agregaty prądotwórcze, nagrzewnice olejowe, stoliki polowe, krzesła, łóżka polowe i śpiwory).
Zestawy logistyczne mogą zostać wykorzystane w czasie epidemii jako:
* polowe izby przyjęć,
* powiększenie powierzchni szpitali i realizacja funkcji szpitali polowych,
* stworzenie wydzielonych miejsc oczekiwania dla chorych,
* możliwość stworzenia zapleczy magazynowych dla: leków, środków ochrony osobistej, sprzętu medycznego,
* obiekt przystosowany do wykonania dekontaminacji i fumigacji skażonych osób
i sprzętu (zagrożenia z katalogu CBRN),

- 600 sztuk urządzeń dezynfekujących - opryskiwaczy STIHL SR430 wraz z środkiem wirusobójczym i środkami ochrony indywidualnej.
Każdy zestaw składa się z: opryskiwacza spalinowego, 5 kg koncentratu - środka wirusobójczego (umożliwia sporządzenie 500 litrów roztworu wirusobójczego), 4 kombinezonów, 4 półmasek ochronnych FFP2, paczki 50 par rękawiczek ochronnych nitrylowych, 1 l oleju silnikowego do opryskiwaczy oraz 4 szt. gogli ochronnych.

Źródło: m.in. KW PSP Kraków

Małopolscy strażacy w walce z koronawirusem
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj