Zapal Światło Wolności
2020-12-11

W najbliższą niedzielę przypada 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Instytut Pamięci Narodowej przygotował kampanię społeczną pod hasłem „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. O włączenie się do akcji apeluje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Pamięć jest zobowiązaniem. Dlatego nie możemy przechodzić obojętnie obok tragicznych wydarzeń, które odcisnęły bolesne piętno na dziejach naszej Ojczyzny. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego przypomina nam o jego ofiarach. Oddajmy hołd zabitym i poszkodowanym przez reżim komunistyczny. W najbliższą niedzielę o godz. 19.30 zapalmy świecę i postawmy ją w oknie. Niech to symboliczne Światło Wolności połączy nas wszystkich w geście pamięci. Zdecydowałem, że do akcji zainicjowanej przez IPN włączy się także Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Płomień świecy będzie można zobaczyć w naszym budynku przy ul. Basztowej 22 w Krakowie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zapalenie Światła Wolności nawiązuje do gestu solidarności z Wigilii Bożego Narodzenia w 1981 r. Wówczas papież Jan Paweł II i prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan wezwali do postawienia w oknach świec będących symbolem sprzeciwu wobec brutalnej polityki komunistycznych władz.

Zapal Światło Wolności - tt
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj