Z troską o polskich Bohaterów
2020-12-14

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się dzisiaj briefing szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka oraz wojewody małopolskiego Łukasza Kmity. Wśród poruszonych tematów były działania polskiego rządu mające na celu rozszerzenie opieki nad polskimi Bohaterami. Włączają się w nie także organizacje pozarządowe. Te realizowane przez krakowski oddział Stowarzyszenia Odra-Niemen omówił jego przedstawiciel – Tomasz Konturek.

Podczas swojej wizyty w Krakowie minister Jan Józef Kasprzyk spotkał się z małopolskimi weteranami walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz działaczami opozycji antykomunistycznej, przekazując im życzenia świąteczne oraz upominki.

- Bardzo dziękuję Panu Ministrowi za to, że przybył do Małopolski, aby w geście życzliwości i pamięci spotkać się z kombatantami i osobami zasłużonymi. To budowanie „mostów pamięci”. Dzisiaj w trakcie epidemii nie ma możliwości spotkań takich, jak przez lata odbywały się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Ale naszym obowiązkiem jest pamiętać! I dlatego też bardzo się cieszę i dziękuję Panu Ministrowi za to, że ten gest pamięci osobiście wykonał w stosunku do osób zasłużonych, które walczyły o wolność Polski – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas briefingu.

- To jeden z przykładów akcji kierowanych do naszych Bohaterów, kombatantów w tym roku. Cieszę się bardzo, że zarówno w okresie wiosennym, jak i teraz jesienno-zimowym tak wielu wolontariuszy odpowiedziało na apel albo sami, z potrzeby serca zaczęli akcję rozdawania obiadów dla kombatantów. W całej Polsce, codziennie, kilka tysięcy kombatantów otrzymuje ciepły posiłek. (…) To pokazuje, że nawet w warunkach tak bardzo trudnych, w jakich jesteśmy, potrafimy być solidarni i potrafimy budować to, co jest najważniejsze w życiu wspólnoty narodowej: więź międzypokoleniową – tłumaczył szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Podczas briefingu minister przekazał także, że w wyniku rozstrzygniętego niedawno konkursu ofert na świadczenie zadań opiekuńczych wykonywanych na rzecz środowiska kombatanckiego i działaczy opozycji antykomunistycznej UdSKiOR dofinansuje m.in. zakup posiłków i niezbędnych artykułów spożywczych dla kombatantów. Zadanie to zrealizują ogólnopolskie i lokalne organizacje. W Małopolsce jedną z takich instytucji jest krakowski oddział Stowarzyszenia Odra-Niemen, które włącza się w tę szczególną „sztafetę pokoleń”, uczestnicząc w różnych projektach wspierających naszych Bohaterów. 

- Od listopada trwa w całej Małopolsce druga edycja akcji „Obiad dla Bohaterów w czasie epidemii”. To właśnie dzięki wsparciu Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych codziennie możemy do ponad 40 kombatantów i ich współmałżonków dowozić ciepły posiłek. Jak Pan Minister powiedział, ważny jest kontakt z Kombatantami. To, że okazujemy im pomoc i wsparcie, ale także to, że okazujemy im pamięć. Ten obiad jest niejako właśnie wyrazem naszej pamięci, pokazaniem, że dziękujemy za to, że zawsze walczyli o wolność naszej Ojczyzny – mówił Tomasz Konturek ze Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Podczas spotkań z kombatantami i działaczami opozycji antykomunistycznej ministrowi Janowi Józefowi Kasprzykowi towarzyszyła – w imieniu wojewody Łukasza Kmity – dyrektor Biura Wojewody Monika Kolasa.


20201214 Briefing z Ministrem 20201214 Briefing z Ministrem 20201214 Briefing z Ministrem 20201214 Briefing z Ministrem 20201214 Briefing z Ministrem 20201214 Briefing z Ministrem 20201214 Briefing z Ministrem 20201214 Briefing z Ministrem 20201214 Briefing z Ministrem
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj