Środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych już na kontach małopolskich samorządów
2020-12-16

Środki z – opracowanego przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego – Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ekspresowo trafiają na konta małopolskich samorządów. Pierwszą transzę Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie przekazał już 1 września. Dziś wojewoda małopolski Łukasz Kmita zatwierdził dyspozycję przelewu kolejnej transzy. Na kontach małopolskich samorządów znalazło się właśnie prawie 402 mln złotych. Łącznie z wcześniejszym przelewem to już kwota blisko miliarda złotych!

- W ciągu niespełna czterech miesięcy przekazaliśmy na konta małopolskich samorządów blisko miliard złotych tylko z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Transza, którą dziś przelewamy, to jeden z największych jednorazowych przelewów, które w tym roku wykonał Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Kwota blisko 402 mln złotych zasili dziś budżety samorządów, dając im możliwość natychmiastowego przystąpienia do zaplanowanych inwestycji – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- To bezprecedensowe wsparcie, które trafia do samorządów. Nigdy też nie było programu rządowego dającego możliwość realizacji tak szerokiej gamy inwestycji. Dofinansowanie można bowiem uzyskać zarówno na modernizację dróg lokalnych, jak i stworzenie żłobka, hali sportowej czy ścieżki rowerowej. W katalogu projektów, które otrzymają dofinansowanie, są też remonty szkół, przedszkoli czy przychodni. Ideą programu opracowanego przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego jest bowiem szerokie wsparcie lokalnych społeczności. Dzięki tym inwestycjom poprawiać się będzie standard codziennego życia Mieszkańców, a realizowane projekty stanowić będą wsparcie lokalnych firm. Wszystko po to, aby wspólnymi siłami udało się nam przejść suchą stopą przez światowy kryzys spowodowany przez pandemię – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Przypomnijmy. W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego 12 mld złotych w skali Polski. RFIL miał dotychczas dwie odsłony. Pierwszy nabór trwał do 10 sierpnia i przyniósł Małopolsce ponad 556 mln złotych. Dofinansowanie otrzymały wszystkie samorządy. Kolejny nabór – tym razem prowadzony w formie konkursu – zakończył się 30 września. 109 małopolskich samorządów otrzymało z niego blisko 402 mln złotych. Co istotne, właśnie ruszył kolejny nabór, który potrwa od 10 do 28 grudnia, a z którego do podziału w skali ogólnopolskiej będzie jeszcze 1,65 mld złotych.


RFIL 320201216 Briefing przekazanie środków z RFIL 20201216 Briefing przekazanie środków z RFIL 20201216 Briefing przekazanie środków z RFIL 20201216 Briefing przekazanie środków z RFIL 20201216 Briefing przekazanie środków z RFIL RFIL 1RFIL 5RFIL 2RFIL 4
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj