O planowanych szczepieniach i aktualnej sytuacji epidemicznej w naszym województwie na antenie Radia Kraków i TVP3 Kraków
2020-12-21

- Najważniejsza dla nas wszystkich powinna być dyscyplina społeczna. I tak jak na początku lockdownu w Polsce, była ogromna dyscyplina społeczna i widać było, że w Europie radziliśmy sobie jako jedni z najlepszych (…) – tak dzisiaj powinniśmy sobie zdać sprawę, że nasza aktywność, którą chcemy z okazji sylwestra być może zrealizować, powinna być ograniczona. Najwyższą wartością, także w prawie, jest wartość zdrowia i życia – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita w programie „Bliżej polityki” na antenie TVP3 Kraków.

Wśród poruszanych tematów znalazły się także zagadnienia związane z przygotowywaną pomocą dla Podhala, w szczególności pod kątem wsparcia przedsiębiorców, których działalność musiała zostać ograniczona w dobie walki z pandemią. Także dzisiejsza poranna rozmowa wojewody Łukasza Kmity na antenie Radia Kraków nawiązywała do tego zagadnienia:

- Takie zapowiedzi mówiące o Podhalu już się pojawiły w mediach. Na początku pandemii żadna gałąź gospodarki nie została sama. Proszę przedstawicieli branży turystycznej o poczekanie. Żeby wprowadzić te rozwiązania, muszą być one wprowadzone w Sejmie i Senacie. W Senacie często wprowadzenie Tarcz było blokowane lub ścieżka była wydłużana. Apeluję do wszystkich posłów, senatorów. Jeśli rząd przedstawi rozwiązania prawne, żeby senatorowie opozycji nie zwlekali. Dla Małopolski szybka ścieżka jest ważna. Rozmawiałem o tym z Panem Premierem – tłumaczył wojewoda Łukasz Kmita.

Rozmawiano także o narodowym programie szczepień i przygotowaniach do tej formy walki z trwającą epidemią. Jak przypomniał Łukasz Kmita, jako pierwsi szczepienie otrzymają medycy:

- Trzy krakowskie placówki w pierwszej kolejności otrzymają szczepionkę przeciwko koronawirusowi. To szpitale: Uniwersytecki, Rydygiera oraz Żeromskiego. Ministerstwo zgodziło się też na propozycję, by szczepionki trafiły na początek także do szpitali: świętego Łukasza w Tarnowie, w Nowym Sączu oraz w Nowym Targu. Do pierwszych szpitali węzłowych, w których szczepiony będzie personel medyczny, szczepionki mogą trafić już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Jeśli Unia Europejska w najbliższych dniach zatwierdzi szczepionkę, to ten termin wydaje się realny.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy na antenie Radia Kraków: https://www.radiokrakow.pl/

oraz TVP3 Kraków: https://krakow.tvp.pl/26820356/blizej-polityki


20201110 wojewoda_Ł.Kmita
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj