Pełna mobilizacja – przygotowania do kolejnego etapu Narodowego Programu Szczepień
2021-01-13

Już niebawem zostanie wdrożony kolejny etap Narodowego Programu Szczepień. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas cyklu wideokonferencji z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek samorządu terytorialnego omawiał dziś zagadnienia logistyczne związane z dowozem Mieszkańców do punktów szczepień. W wideokonferencjach uczestniczyli także wicewojewodowie: Józef Leśniak i Ryszard Pagacz oraz pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. szczepień Michał Jamka.

- Wszystkie ręce na pokład! Działamy, by każdy mógł otrzymać szczepionkę. Państwo polskie przygotowało rozwiązania składające się na kompleksowy plan szczepień. Ale cały proces wymaga też zaangażowania ze strony samorządów. Bardzo proszę o pełne włączanie się na poziomie w lokalnym w to wielkie logistyczne przedsięwzięcie – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. 18 stycznia rozpoczną się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Do tej pory chęć zaszczepienia się zadeklarowało ok. 70% podopiecznych DPS.

Osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnego transportu. Jego organizacja w gminach już ruszyła. Zwróciliśmy się także z prośbą do gmin, aby każda z nich do 15 stycznia przygotowała infolinię dla Mieszkańców danej gminy – tak, aby każdy, kto potrzebuje transportu, mógł z niego skorzystać. Osoby wykluczone komunikacyjnie oraz osoby niepełnosprawne otrzymają zatem wsparcie w dotarciu do punktu szczepień. Każdy z samorządów będzie organizował dowóz Mieszkańców o takich potrzebach, a środki na ten cel zostaną przekazane przez urzędy wojewódzkie.

Jak już niejednokrotnie w przypadku szeregu działań związanych ze zwalczaniem epidemii, gotowość wsparcia zadeklarowali strażacy i druhowie. Potwierdził ją obecny na dzisiejszych wideokonferencjach zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Przemysław Przęczek.

Wideokonferencja_PSP_JST Wideokonferencja_PSP_JST Wideokonferencja_PSP_JST Wideokonferencja_PSP_JST Wideokonferencja_PSP_JST Wideokonferencja_PSP_JST Wideokonferencja_PSP_JST Wideokonferencja_PSP_JST. Wideokonferencja_PSP_JST. Wideokonferencja_PSP_JST
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj