Pamięć o Ofiarach Holocaustu. Uroczystość na odnowionym cmentarzu wojennym w Wolbromiu
2021-01-25

Na dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu na cmentarzu wojennym w lesie przy ul. Skalskiej w Wolbromiu odbyła się uroczystość upamiętniająca żydowskich mieszkańców Wolbromia zamordowanych przez Niemców w 1942 roku. W uroczystości uczestniczyli zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Byli obecni także burmistrz Wolbromia Adam Zielnik oraz przewodniczący Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Katowicach i Krakowie – Włodzimierz Kac i Tadeusz Jakubowicz.

Uroczystość odbyła się na odnowionym cmentarzu wojennym ofiar Holocaustu w Wolbromiu. Kompleksowy remont, który został tam niedawno ukończony, to przykład modelowej współpracy Wojewody Małopolskiego i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sfinalizowania tego remontu. Współdziałamy w imię troski o pamięć historyczną. Dbałość o takie miejsca jak cmentarz w Wolbromiu jest naszym szczególnym zobowiązaniem. Jesteśmy to winni Ofiarom II wojny światowej. Pamięć jest i musi być zobowiązaniem. Zobowiązaniem wobec tych wszystkich, którzy zostali w bestialski sposób zamordowani, pozbawieni rodzin, wysiedleni, skazani na zapomnienie… Zobowiązaniem wobec przyszłych pokoleń, aby wiedziały o tym, co się tu wydarzyło… Zobowiązaniem wobec prawdy… - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas uroczystości wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał przekazali „Akt powierzenia opieki nad cmentarzem wojennym Ofiar Holocaustu w Wolbromiu zamordowanych przez Niemców w roku 1942” dwóm wolbromskim placówkom: Ośrodkowi Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczemu oraz Zespołowi Szkół.

- Te dwie placówki i ich podopieczni stać będą na straży pamięci o Ofiarach Holocaustu, które tu spoczywają. Stają się opiekunami tego miejsca, przekaźnikami wiedzy o trudnych i bolesnych dziejach naszego kraju – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

W dniach 4-13.09.1942 roku w wolbromskim lesie Niemcy pozbawili życia ok. 800 Żydów – obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Miało to miejsce w czasie akcji wysiedleńczej ludności żydowskiej z Wolbromia. Świadek wydarzeń widział, jak Żydzi byli wyprowadzeni na rynek w Wolbromiu i czekali na wysiedlenie. Osoby, które nie miały sił, by iść, wsadzono na przyprowadzone furmanki. Następnie zostały one wywiezione do lasu, gdzie były wykopane 3 doły. Tam strzałem w tył głowy pozbawiono ich życia…

To właśnie w tym miejscu znajduje się cmentarz, gdzie odbyły się dzisiejsze uroczystości. Jego remont został zrealizowany w oparciu o podpisane w 2019 roku porozumienie pomiędzy Wojewodą Małopolskim i IPN Odziałem w Krakowie. I etap w 2019 roku zrealizował ze swoich środków IPN (100 000 zł), natomiast w 2020 r., jak i w roku bieżącym wydatki zostały poniesione przez Wojewodę Małopolskiego (łącznie 241 780 zł).

W remoncie wspierało nas Nadleśnictwo Olkusz. Jest to kolejny przykład dobrej współpracy z Lasami Państwowymi, dzięki której zrealizowaliśmy remonty żydowskich cmentarzy wojennych. Jej efektem są prace na cmentarzu w Rabce przy ul. Słonecznej oraz w Kozich Górkach w Puszczy Niepołomickiej.

W ostatnich latach Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie wspólnie z IPN Odziałem w Krakowie prowadził prace m.in. na Kwaterze Żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu Rakowickim, przy zbiorowej mogile ofiar niemieckiego terroru w Kaszowie, na cmentarzu II wojny światowej w Skotnikach, na kwaterze poległych w latach 1919-1920 na cmentarzu Rakowickim i pierwszowojennym zabytkowym cmentarzu nr 158 w Tuchowie, tzw. Garbku, gdzie spoczywają polscy Legioniści.

20210125 cmentarz wojenny Wolbrom 20210125 cmentarz wojenny Wolbrom 20210125 cmentarz wojenny Wolbrom 20210125 cmentarz wojenny Wolbrom 20210125 cmentarz wojenny Wolbrom 20210125 cmentarz wojenny Wolbrom 20210125 cmentarz wojenny Wolbrom 20210125 cmentarz wojenny Wolbrom 20210125 cmentarz wojenny Wolbrom 20210125 cmentarz wojenny Wolbrom 20210125 cmentarz wojenny Wolbrom 20210125 cmentarz wojenny Wolbrom
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj