Wystawa „Historia jest historią ludzkich sumień. Mobilnie przez Polskę w okresie dążeń niepodległościowych”
2021-02-09

W grudniu można było ją podziwiać na wadowickim rynku, aktualnie znajduje się na pierwszym piętrze w budynku naszego Urzędu w Krakowie przy ulicy Basztowej. Wkrótce wyruszy do kolejnych miast z naszego regionu. Wystawa jest efektem współpracy wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

W ramach projektu „Historia jest historią ludzkich sumień. Mobilnie przez Polskę w okresie dążeń niepodległościowych” powstała nie tylko wystawa czasowa, ale także strona internetowa stanowiąca jej uzupełnienie. 

Projekt sfinansowany został z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 (priorytet 2 Schemat 2C - Projekty własne wojewodów). Jego celem było stworzenie mobilnej wystawy czasowej oraz strony internetowej z zasobami edukacyjnymi stanowiącymi uzupełnienie merytoryczne wystawy.   

Sama ekspozycja oparta jest na zestawieniu ze sobą ważnych wydarzeń z historii Polski, mających znaczenie z punktu widzenia budowania polskiej państwowości i tworzenia wspólnoty obywatelskiej w okresie 1918 – 1989, tj. m.in. wojny polsko-bolszewickiej, powstania i plebiscytu na Górnym Śląsku, zaślubin Polski z morzem. Dodatkowo wystawa została uzupełniona o znaczące momenty z życia Jana Pawła II, którego setna rocznica urodzin przypadła w roku 2020, a także fragmentów jego homilii, przemówień i listów odnoszących się bezpośrednio do wymienionych wydarzeń.

Uzupełnieniem wystawy jest strona internetowa www.wystawajp2.pl, na której znaleźć można dodatkowe materiały merytoryczne, fotograficzne i audiowizualne. Projekt zachęca do rozwoju postaw patriotycznych, inspiruje poprzez ukazywanie i przypominanie wartości takich jak: wolność, solidarność, poszanowanie praw i godności człowieka.

Wystawa przez najbliższy miesiąc będzie pokazana w przestrzeniach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a w kolejnych miesiącach będzie pojawiać się w miastach na terenie całego kraju.

Zachęcamy do obejrzenia filmu wernisażowego: https://youtu.be/XvY36FppXTU oraz odwiedzenia strony www.wystawajp2.pl


20210205 Wystawa Jan Paweł II 20210205 Wystawa Jan Paweł II 20210205 Wystawa Jan Paweł II
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj