Czyste powietrze to nasza wspólna sprawa
2021-02-09

Ograniczenie emisji szkodliwych pyłów, wprowadzanych do atmosfery w wyniku ogrzewania domów przestarzałymi piecami, to podstawowy cel kompleksowego programu „Czyste Powietrze”. To zarazem jeden z filarów „Nowego Ładu” zaproponowanego przez gabinet premiera Mateusza Morawieckiego. O rządowym wsparciu w walce ze smogiem mówili dziś podczas briefingu prasowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” Bartłomiej Orzeł, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz.

- Program „Czyste Powietrze” to 103 mld złotych przeznaczone zarówno na wymianę źródeł ogrzewania, jak i poprawę efektywności energetycznej budynków, wymianę okien, stolarki drzwiowej, termomodernizację budynków. Do tej pory udało się nam zrealizować 200 tys. wniosków – wskazuje pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” Bartłomiej Orzeł.

– Ponad 100 mln złotych na promocję programu „Czyste Powietrze” w gminach stało się faktem. 75 mln złotych zostanie przeznaczonych na wsparcie punktów konsultacyjnych, 16 mln złotych na nagrody dla gmin, a 10 mln złotych na zwrot kosztów wniosków. To istotne wsparcie dla samorządów w walce o czyste powietrze i zarazem ogromna szansa dla polskich przedsiębiorstw – mówi minister Bartłomiej Orzeł, podkreślając, że już tysiąc gmin podpisało porozumienie w ramach tego programu modernizacyjnego.

W skali ogólnopolskiej dofinansowanie przekroczyło już kwotę 3,6 mld złotych. Do tej pory złożono ponad 200 tys. wniosków, co przekłada się na pół miliona osób, które będą korzystać z bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska ogrzewania. W Małopolsce już 102 gminy podpisały porozumienia.

– Czyste powietrze to nasz wspólny cel i zobowiązanie dla przyszłych pokoleń. Problem smogu wymaga podejmowania zintensyfikowanych i wieloaspektowych działań. Aby te zmagania były skuteczne, rząd Mateusza Morawieckiego przeznaczył olbrzymie środki na program „Czyste Powietrze”. Jestem dumny z tego, że Małopolska jest obecnie liderem pod względem skali dofinansowania. Do tej pory do naszego województwa trafiło 480 mln złotych na ten cel. Jesteśmy też – z wynikiem 55% – na drugim miejscu pod względem procentowego udziału gmin w programie „Czyste Powietrze” – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Program Czyste powietrze jest dla mieszkańców Małopolski głównym źródłem dotacji do wymiany pieców i termomodernizacji domów. W skorzystaniu z tego źródła pomagają zatrudnieni w ponad 60 gminach ekodoradcy, przyjęte niedawno w Małopolsce regulacje nakładają także obowiązek utworzenia stanowiska obsługi Programu Czyste Powietrze w każdej gminie. Apeluję do lokalnych samorządowców, aby skorzystali z możliwości pozyskania środków zapowiedzianych przez premiera - mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz.

Program „Czyste Powietrze” wchodzi w nową fazę. Rząd, po szeregu wielostronnych konsultacji i analiz, wprowadził szereg ułatwień. Oznacza to jeszcze skuteczniejszą walkę ze smogiem. Najważniejsze spośród licznych usprawnień to:

  1. uproszczenie zasad przyznawania dotacji oraz wniosku o dotację,
  2. skrócenie czasu rozpatrywania wniosków z 90 dni roboczych do 30 dni kalendarzowych,
  3. wydłużenie realizacji przedsięwzięcia o dodatkowe pół roku,
  4. możliwość składania wniosku on-line, bez wychodzenia z domu,
  5. powiązanie poziomu dotacji z efektem ekologicznym (bonus za niskoemisyjność i odnawialność),
  6. integracja z programem „Mój Prąd”,
  7. wprowadzenie dotacji dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła,
  8. możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych, a nawet zakończonych,
  9. włączenie JST w program.

Ponadto dotacja do wymiany pieca może sięgnąć nawet 37 tys. złotych.

Więcej: https://czystepowietrze.gov.pl/; https://www.gov.pl/web/premier/polska-to-nasz-wspolny-dom-a-poprawa-jakosci-powietrza-to-nasz-wspolny-cel

20210209 Briefing Pełnomocnika ds. Czystego Powietrza 20210209 Briefing Pełnomocnika ds. Czystego Powietrza 20210209 Briefing Pełnomocnika ds. Czystego Powietrza 20210209 Briefing Pełnomocnika ds. Czystego Powietrza 20210209 Briefing Pełnomocnika ds. Czystego Powietrza 20210209 Briefing Pełnomocnika ds. Czystego Powietrza 20210209 Briefing Pełnomocnika ds. Czystego Powietrza 20210209 Briefing Pełnomocnika ds. Czystego Powietrza
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj