Uwaga na roztopy! Posiedzenie sztabu kryzysowego
2021-02-16

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w najbliższych dniach dynamiczną pogodę w Polsce. Po dłuższym okresie zimowej aury nad nasz kraj, a w szczególności nad jego zachodnią część, nadciągnie znaczne ocieplenie. Dodatnie temperatury będą powodować topnienie pokrywy śnieżnej, co z kolei może skutkować podtopieniami.

W związku z możliwymi zagrożeniami odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym wzięli udział: premier Mateusz Morawiecki, kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Obrony Narodowej, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz przedstawiciele rządu w terenie. Małopolskę reprezentowali: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicewojewodowie Józef Leśniak i Ryszard Pagacz, a także małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek i dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora.

Wojewodowie oraz wszystkie służby zachowują pełną czujność i gotowość do natychmiastowych wzmożonych działań. W Małopolsce ryzyko podtopień związanych z odwilżą określa się jako stosunkowo niskie, choć wszyscy wiemy, jak groźne mogą być szybkie wezbrania górskich rzek. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita, jako zwierzchnik rządowej administracji zespolonej w województwie, zobowiązał szefów służb do bieżącego monitoringu sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej w naszym regionie oraz przeglądu sprzętu, który mógłby zostać użyty w razie konieczności podjęcia działań. Jesteśmy również w stałym kontakcie z samorządami.

– Sytuacja jest pod pełną kontrolą. Aktualnie nigdzie nie został przekroczony stan ostrzegawczy. Pomimo dobrych prognoz dla naszego regionu musimy mieć na uwadze to, że pogoda jest nieprzewidywalna i nie jesteśmy w stanie zapobiec negatywnym skutkom odwilży. Musimy być gotowi na każdą ewentualność. Wspólnie ze służbami na bieżąco analizujemy sytuację, aby w razie zaistnienia zagrożenia jak najlepiej zabezpieczyć Małopolan – mówi wojewoda.

20210216 wideokonferencja MSWiA roztopy 20210216 wideokonferencja MSWiA roztopy 20210216 wideokonferencja MSWiA roztopy 20210216 wideokonferencja MSWiA roztopy 20210216 wideokonferencja MSWiA roztopy 20210216 wideokonferencja MSWiA roztopy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj