„Tematy dnia” z udziałem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity
2021-02-25

Wprowadzenie nowych obostrzeń, przebieg Narodowego Programu Szczepień w Małopolsce czy hospitalizacja pacjentów ze Słowacji w małopolskich szpitalach –  to kwestie, które zostały poruszone w programie TVP3 Kraków „Tematy dnia”, którego gościem był wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Strategia rządu, która została obrana, jest bardzo odpowiedzialna. Pokazuje ona, że społeczeństwo musi także wziąć odpowiedzialność w swoje ręce. Osobiście uważam, że znaczna część Polaków zachowuje obostrzenia. W sobotę wspólnie z komendantem wojewódzkim Policji przeszliśmy całe Krupówki i oczywiście pojawiały się jednostkowe przypadki osób chodzących bez maseczek, ale było znacznie lepiej niż tydzień temu – zaznaczył wojewoda, apelując o przestrzeganie wszystkich aktualnych obostrzeń i zaleceń.


Łukasz Kmita zwrócił również uwagę na zmiany w zakresie zasad związanych z obowiązkiem zakrywania ust i nosa. Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, wprowadzony został zakaz używania do tego celu m.in. przyłbic i chust. Od 27 lutego dozwolone będą maseczki, które najlepiej chronią nas przed zarażeniem.

- Był pewien problem z dostępem maseczek chirurgicznych. Dzisiaj, kiedy ta dostępność środków ochrony osobistej jest zdecydowanie większa, możemy sobie na takie obostrzenie pozwolić. To jest kwestia odpowiedzialności rządu, który reaguje adekwatnie do sytuacji – mówił.

Wojewoda odniósł się również do aktualnej sytuacji epidemicznej w Małopolsce.

- Małopolska ma dosyć stabilną sytuację. Kraków to miasto, w którym zapewne dynamiczniej będzie widać tą trzecią falę, bo kwestia mobilności obywateli jest większa, ale generalnie widzimy spójność, jeśli chodzi o cały region. Mam wrażenie, że część społeczeństwa już przechorowała koronawirusa, znaczna część jest bardzo odpowiedzialna i znaczna część, bo ponad 230 tys. osób, jest zaszczepionych – powiedział wojewoda małopolski, zaznaczając, że Narodowy Program Szczepień w Małopolsce przebiega sprawnie, choć główną bolączką jest mała liczba szczepionek udostępniona przez producentów.

- Jestem w stałym kontakcie z dyrektorami szpitali. Szczepienia idą sprawnie, średnia dzienna liczba szczepień w Małopolsce wynosi około 5 tysięcy. Jesteśmy gotowi na to, aby szczepić jeszcze więcej osób pod warunkiem, że tych szczepionek będzie więcej– zapewniał Łukasz Kmita.

Rozmowa dotyczyła również specjalnych wyjazdowych punktów szczepień. Dotrą one do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym.

- Zespoły mobilne i stacjonarne są w gotowości. Chcemy, aby każda osoba starsza, niepełnosprawna czy mająca problemy z poruszaniem się mogła dojechać do punktów szczepień. Punkty stacjonarne zobligowały się do tego, że będą gotowe jechać do osób, które potrzebują mobilnego szczepienia. Wypełniając pewną lukę, państwo polskie, wojewoda i NFZ przygotowali dodatkową ofertę (…) – mówił wojewoda.

Łukasz Kmita poinformował również o przekazaniu do małopolskich szpitali tzw. „szybkich” testów antygenowych.

- Mamy w dyspozycji 62 tysiące testów „piętnastominutowych” – tzw. „testów szybkich”. W momencie gdy pacjent trafia do Zespołu Ratownictwa Medycznego, lekarz albo ratownik dokonuje wymazu i w krótkim czasie znamy wynik pacjenta. Testy trafią do małopolskich szpitali lada dzień – tłumaczył.

Na koniec programu przedstawiciel rządu w terenie zaznaczył, że jeśli będzie taka potrzeba, zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2 obywatele Słowacji będą mogli leczyć się w polskich szpitalach.

- Jako Małopolska jesteśmy przygotowani nieść pomoc naszym sąsiadom. Bardzo dziękuję dyrektorowi Szpitala w Nowym Targu Markowi Wierzbie i władzom samorządowym Nowego Targu. Rozmawiałem dziś z marszałkiem Łukaszem Smółką i uzgodniliśmy, że jeśli będzie taka potrzeba, to pacjenci ze Słowacji będą mogli być hospitalizowani w Polsce, bo mamy takie możliwości – mówił Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy na https://krakow.tvp.pl/


20210225_tematy dnia120210225_tematy dnia320210225_tematy dnia2
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj