Ruszył szpital tymczasowy w EXPO
2021-03-19

- Mieliśmy nadzieję, że ten moment nie nastąpi. Jednakże epidemia znów pokazuje nam swoje nieprzewidywalne i groźne oblicze. Uruchamiamy szpital tymczasowy w EXPO. Dziś będą mogli trafić tu pierwsi pacjenci. Ten trudny czas wymaga od nas wszystkich maksymalnego zaangażowania. Jesteśmy w gotowości, aby uruchamiać dalsze siły i środki. Każdego dnia pracujemy nad tym, by bezpiecznie prowadzić Małopolskę przez epidemię – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na briefingu prasowym w szpitalu tymczasowym w hali EXPO w Krakowie.

Szpital jest w pełni przygotowany i wyposażony, aby zapewnić pacjentom profesjonalną opiekę. Od dziś pod kątem hospitalizacji pacjentów z COVID-19 będą tu udostępnione 2 moduły (66 łóżek, w tym 10 respiratorowych). Chorymi opiekować się będzie kadra szpitala patronackiego, którym jest Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

W briefingu uczestniczyli również wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, prezes zarządu Szpitala im. Rydygiera w Krakowie Artur Asztabski, ppłk Robert Nowakowski i ppłk Grzegorz Pałasz reprezentujący szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk. Marcina Żala, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek, komendant wojewódzki Policji w Krakowie insp. Roman Kuster, małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny, małopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Macałka, pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. zabezpieczenia intensywnej terapii dr Wojciech Serednicki, wojewódzki koordynator ds. zaopatrzenia w tlen Przemysław Trzepałka, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Pasek.

Szpital, który powstał od podstaw
- Rząd premiera Mateusza Morawieckiego podjął decyzję o tworzeniu szpitali tymczasowych, dzięki czemu możemy poszerzać bazę łóżek covidowych. To nasza druga linia obrony i trudno sobie wyobrazić, co by było, gdybyśmy nie mieli tej rezerwy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i uruchomienia tego szpitala tymczasowego. To było nie lada wyzwanie koncepcyjne i logistyczne. Na szpital został przekształcony obiekt, który wcześniej pełnił zupełnie inne funkcje. Nie było łatwo, bo przecież przecieraliśmy szlaki. Przygotowaliśmy ten obiekt od podstaw. Lista zagadnień, która wymagała rozwiązania, jest bardzo długa: od kwestii oświetlenia przy łóżkach chorych, przez wyżywienie, po stworzenie stanowisk respiratorowych. Sprostaliśmy temu wyzwaniu. Jeszcze raz dziękuję całemu zespołowi, który pracował nad tym, aby uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO stało się faktem – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Działanie szpitala wspierać będzie Wojsko: 5 ratowników medycznych, 17 ratowników posiadających uprawnienia KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc), 15 żołnierzy do zabezpieczenia logistycznego, 2 pojazdy transportowe wraz z kierowcami. Główne zaangażowane jednostki to 6 Brygada Powietrznodesantowa wspierana przez 11 Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej. Żołnierze będą pomagać cywilnemu personelowi medycznemu w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19, zabezpieczać transport wewnętrzny w szpitalu oraz zaopatrywanie szpitala z zewnętrznych źródeł. Dowódcą Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Kraków III jest ppłk Grzegorz Pałasz – dowódca 6 batalionu logistycznego 6 Brygady Powietrznodesantowej. Zgrupowaniem dowodzi dowódca Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego gen. bryg. Ryszard Pietras.  

Koncentracja na wspólnym celu
Jesteśmy drugim w kraju województwem pod względem gęstości zaludnienia i czwartym pod względem liczby mieszkańców. Znajduje to odzwierciedlenie w ostatnich danych na temat nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Wczoraj było ich 2192, co w ogólnopolskim raporcie epidemicznym sytuowało Małopolskę na piątym miejscu, m.in. po Mazowszu i Śląsku. Tydzień wcześniej – 11 marca – badania laboratoryjne potwierdziły o ok. 600 mniej zakażeń (1607). Dla przypomnienia: 14 lutego raporty mówiły o 212 nowych zakażeniach. Dzisiejszy wynik to 1914.

Zwiększa się również liczba osób hospitalizowanych z COVID-19. Wczorajsze raporty szpitali mówiły o 1730 pacjentach, zaś te sprzed tygodnia – o 1362. Większa niż w ubiegłym tygodniu jest też liczba zajętych łóżek respiratorowych: 18 marca wyniosła ona 211, zaś 11 marca – 167. Dane z 14 lutego mówiły natomiast o 99 zajętych respiratorach i 806 hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Dlatego też pod koniec ubiegłego tygodnia zapadły strategiczne decyzje dotyczące zwiększenia bazy łóżek covidowych w małopolskich szpitalach do poziomu, jaki został osiągnięty u szczytu drugiej fali epidemii. Wojewoda Łukasz Kmita podjął również decyzję o uruchomieniu pierwszej części szpitala tymczasowego w krakowskim EXPO. Do końca miesiąca liczba łóżek covidowych w krakowskich szpitalach bazowych zwiększy się o ok. 440, zaś w pozostałych powiatach – o około 1100.

- Kolejne działania i wyzwania przed nami. Zrobię wszystko, aby Małopolanie czuli się bezpiecznie. Ale pamiętajmy, że każdy w jakiejś części jest odpowiedzialny za rozwój sytuacji. Teraz wszyscy muszą być skoncentrowani na tym, aby liczba zakażeń się zmniejszała. Dlatego po raz kolejny apeluję: nie narażajmy niepotrzebnie siebie i innych – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Dzięki Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej jesteśmy zabezpieczeni jeśli chodzi o sprzęt medyczny oraz środki ochrony indywidualnej. Sprzęt jest zakupiony i z bieżących raportów wynika, że jest go pod dostatkiem. A wszelkie ew. braki w tym zakresie będą uzupełniane niezwłocznie. Aktualnie wspieramy wojewodę małopolskiego oraz szpitale tymczasowe, delegując tam kadrę medyczną, lekarzy. Konieczna jest praca zespołowa. Jest to nasz atut. Na terenie naszego województwa współpraca ze wszystkimi służbami i środowiskami zaangażowanymi w walkę z pandemią przebiega bez przeszkód. Wszyscy mamy świadomość, że walczymy o zdrowie i życie mieszkańców Małopolski - mówił wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Szpital tymczasowy w Krynicy-Zdroju
Przypomnijmy małopolską koncepcje wykorzystania szpitali tymczasowych. Szpitale tymczasowe w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie (w CUMRiK-u), EXPO i Krynicy-Zdroju stanowiły w tym planie (https://muw.pl/PressArticlePage.aspx?id=12645) szpitale I i II-rzutowe.

Biorąc pod uwagę wzrastające potrzeby w zakresie hospitalizacji, wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o tym, że w połowie przyszłego tygodnia zostanie wznowiona działalność pierwszego – 28-łóżkowego – modułu w szpitalu tymczasowym w Krynicy-Zdroju.

Trwają też prace nad uruchomieniem kolejnych modułów w szpitalu w EXPO. Obsada jest kompletowana w oparciu o oddelegowywanie pracowników z innych placówek medycznych.

Współpraca z Narodowym Instytutem Onkologii
Wczoraj odbyło się spotkanie z udziałem kierownictwa krakowskiego Oddziału Narodowego Instytutu Onkologii. Centrum zadeklarowało wsparcie kadrowe poprzez oddelegowanie do szpitala tymczasowego w CUMRiK-u kilku pielęgniarek. Ewentualne wsparcie personelu lekarskiego mogłoby zostać zrealizowane w formie zabezpieczenia wybranych dyżurów.

- Bardzo dziękuję za to, że w duchu dialogu udało nam się wspólnie wypracować rozwiązanie. Dziękuję kierownictwu i pracownikom Centrum Onkologii za gotowość wsparcia systemu opieki covidowej. To dla nas wszystkich niezwykle ważne. Szczególnie istotny jest tutaj szerszy kontekst zabezpieczenia pacjentów onkologicznych w regionie z punktu widzenia całego systemu. Podkreślam, że wszystkie decyzje podejmuję zawsze po szerokich konsultacjach ze środowiskiem medycznym. Z jednakową uwagą odnosimy się do potrzeb pacjentów covidowych, jak niecovidowych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wzmocnienie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przypomniał, że Państwowa Straż Pożarna jest jednostką współpracującą z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jednostki współpracujące z systemem są uprawnione do udzielania świadczeń medycznych, np. w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Dyspozytor angażuje jednostki współpracujące z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, jeżeli wymaga tego sytuacja na miejscu zdarzenia.

Również lotnicze zespoły ratownictwa są jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i są dysponowane przez dyspozytorów medycznych do stanów zagrożenia życia tak samo jak naziemne zespoły ratownictwa medycznego, z uwzględnieniem najkrótszego możliwego czasu dotarcia zespołu na miejsce zdarzenia.

Dodajmy, że w tym tygodniu wojewoda małopolski Łukasz Kmita osobiście zapoznał się z sytuacją i funkcjonowaniem ZRM-ów w Krakowie, dokonując niezaplanowanej wizytacji na SOR-ach. Odbyły się też wideokonferencje z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym.

W związku z przewidywanym dalszym zwiększaniem się potrzeb dotyczących wyjazdów ZRM-ów wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o zwiększeniu liczby karetek funkcjonujących w Małopolsce. Ostateczna liczba dodatkowych ZRM-ów, które wesprą system PRM, jest ustalana z Ministerstwem Zdrowia, ale będzie ich 17. Zmiany będą dotyczyć zwiększenia liczby ZRM-ów lub wydłużenia czasu działania już funkcjonujących.

20210319 Briefing uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO 20210319 Briefing uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO 20210319 Briefing uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO 20210319 Briefing uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO 20210319 Briefing uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO 20210319 Briefing uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO 20210319 Briefing uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO 20210319 Briefing uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO 20210319 Briefing uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO 20210319 Briefing uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO 20210319 Briefing uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO 20210319 Briefing uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO 20210319 Briefing uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO 20210319 Briefing uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj